Polscy lekkoatleci znowu najlepsi w Europie. Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy 2028 też na Stadionie Śląskim 

0
fot. Tomasz Żak/UMWS
Reklama

Dzisiaj (30 maja) zakończyły się rozgrywane na Stadionie Śląskim w Chorzowie dwudniowe Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. Znowu zwyciężyli Polacy. W 2028 r. Stadion Śląski będzie gospodarzem Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy.

Stadion Śląski w Chorzowie (nazywany Kotłem Czarownic) stał się znaczącą areną sportową na lekkoatletycznej mapie świata. W maju br. gościł zawodników dwóch wielkich imprez lekkoatletycznych: Mistrzostw Świata w Sztafetach i Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce. Odbywają się tutaj także dwa wielkie memoriały – im. Janusza Kusocińskiego i im. Kamili Skolimowskiej.

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce rozpoczęły się 29 maja i trwały dwa dni. Polska drużyna zanotowała 10 zwycięstw w 40 konkurencjach i z dorobkiem 181,5 punktów zdobyła pierwsze miejsce. Szalę drużynowego zwycięstwa przechyliła 30 maja postawa polskiej sztafety pań w składzie: Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Kornelia Lesiewicz na dystansie 4×400. Polski wygrały tę konkurencję z czasem 3:26:37 (ich koledzy na tym dystansie zajęli trzecie miejsce).

Drugi dzień DME przyniósł drugie miejsce Magdalenie Żebrowskiej w skoku w dal ( 6,58 m – rekord życiowy). W sobotę 29 maja Pia Skrzyszowska była najszybsza na 100 metrów, a dzień później zwyciężyła na tym samym dystansie w biegu przez płotki, osiągając czas 12,99 s. Z kolei Robert Sobera zwyciężył w skoku o tyczce (5,65 m). W biegu na 800 metrów mężczyzn trzeci był Mateusz Borkowski (1:46,66). Paweł Fajdek wygrał konkurs w rzucie młotem (82,98 m – nowy rekord). Kamila Lićwinko zwyciężyła w skoku wzwyż (1,94 m).

Punktacja końcowa: 1. Polska 181,5 punktów; 2. Włochy 179 pkt.; 3. Wielka Brytania 174 pkt.; 4. Niemcy 171 pkt.; 5. Hiszpania 167 pkt.; 6. Francja 140 pkt.; 7. Portugalia 97,5 pkt.

Reklama

– Atmosfera tutaj jest naprawdę świetna – powiedziała Kamila Lićwinko. – Stadion Śląski to idealne miejsce dla zawodów tej rangi. Doping nas uskrzydlał.

30 maja, podczas konferencji na Stadionie Śląskim, władze European Athletics ogłosiły, że w 2028 roku właśnie na chorzowskiej arenie odbędą się Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy.

Konferencja 30 maja br. na Stadionie Śląskim; fot. Tomasz Żak/UMWS

– Jesteśmy pod absolutnym wrażeniem poziomu organizacyjnego imprez lekkoatletycznych, których gospodarzem jest województwo śląskie – powiedział Dobromir Karamarinow, p.o. prezydenta European Athletics. – Nasza decyzja jest więc jednoznaczna. Gratuluję!

– To był podwójnie szczęśliwy dzień – jesteśmy gospodarzami Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy 2028 i obroniliśmy złoty medal Drużynowych Mistrzostw Europy, które właśnie zakończyły się na Stadionie Śląskim – powiedział 30 maja Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego. – Kocioł Czarownic to najlepsze i bardzo szczęśliwe miejsce dla królowej sportu. Stadion Śląski stał się jej prawdziwym domem, a w lekkoatletyce jesteśmy potęgą. Trudno o większe powody do satysfakcji. Razem z sukcesem sportowym w parze idzie sukces organizacyjny, który sprawił, że najważniejsze imprezy lekkoatletyczne będą odbywały się właśnie u nas. Nie byłoby tego bez ciężkiej pracy wielu ludzi i zaangażowania województwa. Za to wszystko dziś chciałbym podziękować.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here