Polski wkład w czyste technologie węglowe. Błękitny Węgiel.

0
Błękitny Węgiel pali się na niebiesko, fot. pixabay
Reklama

Czyste technologie węglowe (CTW) mają w efekcie dostarczyć produkt węglowy, który podczas spalania wyemituje do atmosfery maksymalnie mało szkodliwych substancji. Jednym z takich produktów jest Błękitny Węgiel. To polski wkład w rozwój CTW.

W przypadku tzw. niskiej emisji problemem są stare, nieekologiczne piece nazywane kopciuchami. Spala się w nich najgorsze gatunki węgla. Istnieją dwie zasadnicze metody poprawy tego stanu rzeczy: można wymieniać piece na bardziej ekologiczne lub też dostarczyć do kopciuchów węglowe paliwo nowej generacji. Paliwem takim jest właśnie Błękitny Węgiel (Blue Coal). To nazwa produktu opracowanego w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Błękitny Węgiel ma czarną barwę, a jego nazwa pochodzi stąd, że spala się błękitnym płomieniem. Proces spalania jest do tego łagodny, bez iskier. Jak podaje portal blekitnywegiel.pl produkt IChPW spala się bezdymnie i charakteryzuje się niską emisją substancji trujących. Błękitny Węgiel testowany był m.in w Roszkowie, Żywcu, Krakowie (Swoszowicach), Zabrzu. Testy te, jak czytamy, wykazały m.in. 20-krotnie mniejszą emisję rakotwórczego benzo(a)pirenu i kilkukrotny spadek poziomu stężenia pyłu PM10.

Jak informuje portal czysteogrzewanie.pl, Błękitny Węgiel powstaje na bazie zwykłego węgla opałowego, który poddawany jest koksowaniu, czyli usuwane są z niego części lotne. Stąd biorą się tak dobre efekty spalania.

Znaczącą przeszkodą w powszechnym używaniu Błękitnego Węgla jest jego względnie wysoka cena.

Reklama

W Sejmie, na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, które odbyło się w maju 2019 r., m.in. o wykorzystaniu Błękitnego Węgla w Nowym Sączu mówił Ludomir Handzel, prezydent tego miasta.

– Uruchomiliśmy sprzedaż partii próbnej – informował prezydent Handzel. – Mieszkańcy bardzo się tym interesowali, kupowali jeden, dwa worki, a później wracali po pół tony czy tonę. Zaczęliśmy to komercyjnie sprzedawać po 1220 zł [za tonę]. Jest to wysoka cena, biorąc pod uwagę przyzwyczajenie mieszkańców do taniego węgla, do taniego miału. Tłumaczymy im, że jest jednak inna efektywność energetyczna, że jest to paliwo bezdymne, że nie niesie ze sobą zanieczyszczenia, że jest olbrzymia redukcja wszystkich pyłów i że to paliwo spełnia najwyższe standardy.

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj