Polskie wina białe wytrawne

0

W naszym kraju istnieje aż 100 winnic, w których produkuje się wysokiej jakości wina czerwone, różowe i białe. Co więcej, warte uwagi trunki znajdziemy w całej Polsce, od południa po północ i od zachodu po wschód. Wśród najbardziej cenionych rodzimych winnic możemy wymienić: Wzgórza Trzebnickie czy Turnau. Do najpopularniejszych win w kraju należą natomiast polskie wina białe wytrawne.

Najsłynniejsze winnice w Polsce

Po polskie wina coraz częściej sięgają zarówno Polacy, jak i zagraniczni turyści. Wielu z nich sięga po – stosunkowo nową – odmianę zwaną solaris. Winorośle te uprawiane są w Winnicy Turnau umiejscowionej niedaleko Szczecina. Solaris posiada smak bogaty w owocowe aromaty (brzoskwinia, gruszka, jabłko) i świetnie komponuje się z jedzeniem w postaci makaronów, ryb i drobiu. Szukając lżejszego wina możemy sięgnąć po Anemone z Winnicy Skarpa Dorbrska. Pod nazwą przywołującą na myśli małe ogrodowe roślinki – zawilce – kryje się biały trunek o orzeźwiającym smaku i aromacie (jabłko, brzoskwinia). Schłodzone Anemone pasuje m.in. do potraw rybnych i owoców morza.

Oprócz Winnic Turnau i Skarpa Dorbrska warto odwiedzić również takie miejsca, jak:

  • Winnica Wzgórza Trzebnickie – Węgrów, województwo dolnośląskie;
  • Winnica Saint Vincent – Borów Wielki, okolice Zielonej Góry;
  • Winnica Rzeczyca – Rzeczyca, Kazimierz Dolny;
  • Winnica Gostchorze – Krosno Odrzańskie, województwo lubuskie.

Winnice w Małopolsce

Cieszę się, że również w Małopolsce nie brak dobrych winnic. Okolice Krakowa mogą pochwalić się Winnicą Wieliczka i Srebrną Górą. Wspominam o tym, gdyż ja sama pochodzę właśnie z Małopolski. Zainteresowana winem nie ukrywam radości z faktu, że w Wieliczce powstają wysoko cenione chardonnay i riesling, moje ulubione wina białe wytrawne. W obejmującej aż 24 hektary Winnicy Srebrna Góra uprawia się natomiast winogrona ze szczepów: pinot noir, cabernet cortis, regent, chardonnay, seyval blanc, johanniter, hibernal, riesling, pinot gris. Otrzymujemy z nich zarówno wina czerwone, jak i białe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here