Pomagam osobom w kryzysie

0
Oksana Wojkowska
Reklama

O tym, czym jest kryzys emocjonalny, kiedy się pojawia w życiu człowieka, jakie są jego objawy i jak w takiej sytuacji wygląda pierwsza pomoc psychologiczna rozmawiamy z Oksaną Wojtowską, konsultantem kryzysowym.

– Czym jest kryzys?

– Kryzys to reakcja zdrowego i dobrze funkcjonującego człowieka na skrajnie trudną sytuację, która spotkała go w życiu. Zazwyczaj są to kłopoty rodzinne, zawodowe lub zdarzenia losowe, z którymi w danym momencie samemu trudno dać sobie radę za pomocą zwyczajowych metod rozwiązywania problemów. Kryzys jest specyficzną reakcją na te wydarzenia. Powoduje stan życiowej dezorganizacji. Kryzys może trwać przez jakiś czas, a w końcu przyjmuje ostrą postać.

– Jakie są objawy znajdowania się w kryzysie?

– Przejawiają się one na poziomie fizycznym i psychicznym. Najczęściej są to: apatia, spadek motywacji do działania, wycofanie z życia towarzyskiego, napięcie, lęk, wybuchy płaczu lub złości, problemy ze snem, zawroty głowy, osłabienie organizmu, migreny, duszności, spadek masy ciała, brak apetytu, problemy trawienne, nudności i wymioty.
Jeżeli w tym czasie taka osoba nie otrzyma wsparcia, to kryzys może być źródłem zaburzeń psychicznych.

– Jakich?

– Najczęściej jest to depresja, syndrom stresu pourazowego, zaburzenia lękowe, uzależnienia, choroby psychosomatyczne, w powstaniu których biorą istotny udział czynniki psychologiczne i emocjonalne (m.in. choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, nadciśnienie tętnicze, niektóre postacie otyłości), a w skrajnych przypadkach dochodzi do samobójstwa.

– Na czym polega konsultacja kryzysowa?

– Jako konsultant kryzysowy udzielam emocjonalnego i psychologicznego wsparcia. Moim zadaniem jest doprowadzenie do odreagowania emocji i ustabilizowania samopoczucia. Pomagam w analizie przyczyn i skutków tego, co się wydarzyło. Tłumaczę wzbudzające niepokój reakcje na kryzys. Czasem staram się uaktywnić rodzinę i przyjaciół, aby także wspierali takie osoby. Wreszcie – jeśli to konieczne – wspieram w uzyskaniu natychmiastowej i (lub) długoterminowej opieki psychologicznej czy też prawnej.

Reklama

– Jak takie konsultacje się odbywają?

– To rozmowy prowadzone telefonicznie lub poprzez komunikatory internetowe, np. za pomocą Skype’a. Oczywiście w pełnej dyskrecji.

– Czy różni się konsultacja kryzysowa od terapii psychologicznej?

– Tym czym kryzys różni się od zaburzenia czy choroby psychicznej. Kryzys nie jest ani jednym, ani drugim. To przejściowe zakłócenie równowagi psychicznej. W sferze emocjonalnej pełnię więc podobną rolę do tej, którą wykonuje ratownik, udzielający pierwszej pomocy przedmedycznej.

– Dlaczego ktoś w kryzysie miałby korzystać ze wsparcia obcej osoby zamiast szukać pomocy u najbliższych?

– Taka osoba nie zawsze może liczyć na rodzinę. Często też nie chce przyznać się najbliższym, że ma problemy. Wstydzi się albo obawia się reakcji otoczenia.

– Dziękuję za rozmowę.

Oksana WOJTOWSKA, absolwentka Ukraińskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Humaniu (pedagogika i psychologia przedszkolna – dyplom z wyróżnieniem), certyfikowany konsultant kryzysowy, mediator z listy Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, od 2016 r. pracuje w Polsce.

OKSANA WOJTOWSKA – POMAGAM W KRYZYSIE
KONSULTANT KRYZYSOWY
Tel. 577 685 358
E-mail: pomagamwkryzysie@gmail.com
Facebook: @pomagamwkryzysie

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj