Ponad 40 km w nocy i w milczeniu

0
Msza św. w kościele pw. Ducha Świętego w Tychach Żwakowie przed Ekstremalną Drogą Krzyżową w 2017 r.; fot. Łukasz Kubas
Reklama

W piątek 16 marca z Tychów wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Jej uczestnicy w nocy i w milczeniu przejdą ponad 40 km. – Musi być ciężko, pod górę i musi boleć. Wtedy zaczyna się modlitwa – zachęca do udziału w EDK jej pomysłodawca ks. Jacek Stryczek.

Ekstremalna Droga Krzyżowa czerpie z duchowości św. Franciszka – dużo ducha przy pełnym zaangażowaniu ciała. Odbywa się zawsze w Wielkim Poście. Podczas drogi obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami też troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego. Z reguły jest to sanktuarium.

W zeszłym roku wyzwanie EDK podjęło w Tychach prawie 400 osób (fotorelacja tutaj). W tym roku w naszym mieście pątnicy wyruszą w drogę w piątek 16 marca. Rozpoczną mszą świętą w kościele Ducha Świętego o godz. 20.00, a potem wyjdą na wybrane przez siebie, wcześniej sprawdzone trasy:

  • św. Walentego z Tychów do Bierunia (42 km),
  • św. Jana Pawła II do Bielska-Białej (47 km),
  • Matki Boskiej Piekarskiej do Piekar Śląskich (44 km)
  • św. Marii Magdaleny (43 km), która okrąża Tychy i kończy się w kościele św. Marii Magdaleny .

Szczegóły powyższych tras tutaj. Zapisy na www.edk.org.pl.

Reklama

Pomysłodawcą EDK jest ks. Jacek Stryczek, twórca Szlachetnej Paczki. Wszystko zaczęło się w 2009 r. w środowisku duszpasterstwa akademickiego prowadzonego w Krakowie. Był odpowiedzią na poszukiwanie dróg pobożności na miarę XXI wieku i sposobem na połączenie Ewangelii i nowoczesności przez ludzi, którzy chcą łączyć życie religijne z rodzinnym i biznesowym. Rozwojowi EDK sprzyjał ks. kardynał Stanisław Dziwisz, a uczestnikiem i promotorem wydarzenia został również nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Projekt wspiera także obecny arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski.

– Musi być ciężko, pod górę i musi boleć. Wtedy zaczyna się modlitwa. Wierzę w taką duchowość, w której, jak powiedział Jezus: „Kto chce zachować swoje życie, ten je straci. A kto straci życie z mojego powodu, ten je znajduje” – zachęca do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej ks. Jacek Stryczek.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj