Ponad milion złotych z UE na remont Walencinka

0
Umowę w sprawie unijnego dofinansowania podpisali: ks. Janusz Kwapiszewski (z lewej) i wicemarszałek Michał Gramatyka; fot. Lech Gawin

W bieruńskim ratuszu podpisano dziś (29 maja) umowę o przeznaczeniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego 1 018 000 zł ze środków Unii Europejskiej na odrestaurowania drewnianego kościółka pw. św. Walentego.

Ze strony władz wojewódzkich podpis złożył wicemarszałek Michał Gramatyka, natomiast stronę kościelną reprezentował ksiądz kanonik Janusz Kwapiszewski, kustosz Sanktuarium św. Walentego i zarazem proboszcz parafii św. Bartłomieja w Bieruniu.

Fot. Lech Gawin

– Całość kwoty przeznaczonej na prace w kościółku to 1,2 mln zł – informuje nas ksiądz Janusz Kwapiszewski. – W tej kwocie jest wkład własny parafii- ok. 180 tys. zł. Przeznaczymy je głównie na kurtynę wodną, czyli zabezpieczenie pożarowe. Będzie to najnowocześniejszy obecnie dostępny system. Pozostałe pieniądze pozostaną rozdysponowane na odrestaurowanie polichromii, która znajduje się za głównym ołtarzem, obejście kościoła, całkowity remont przedsionka i inne potrzeby – dodaje proboszcz.

– Chciałem podziękować każdemu, kto się przyczynił do tego sukcesu – powiedział Michał Gramatyka. – Z mojego punktu widzenia to ogromna radość, że dzieje się to w mojej małej ojczyźnie – powiecie bieruńsko-lędzińskim. Radny wojewódzki Piotr Czarnynoga jest z PiS-u, ja z PO. To dowód, że nie różni nas nic w podejściu do dobra tej ziem i- zakończył Michał Gramatyka.

Fot Lech Gawin

– Korzystaliśmy dotąd z innych programów – wypowiadał się Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia. – Były to kwoty rzędu 20-30 tys. zł. Mieliśmy swoje marzenia, ale to były tylko marzenia. Dziś one się ziściły – dodał burmistrz.

Dodaj komentarz