Powstała wypożyczalnia trójkołowych rowerów dla osób niepełnosprawnych

0
fot. Powiat Pszczyński

Osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy mogą bezpłatnie wypożyczyć trójkołowy rower. Przy starostwie pszczyńskim powstała wypożyczalnia. Na razie do dyspozycji jest pięć pojazdów.

Jak informuje Marcela Grzywacz, rzecznik starostwa, to pierwsza w powiecie pszczyńskim oraz czwarta w województwie śląskim wypożyczalnia trójkołowych rowerów rehabilitacyjnych. Do dyspozycji jest na razie pięć takich pojazdów – dwa duże, dwa średnie oraz jeden dziecięcy.

– Są to rowery trójkołowe, przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, stabilne, wygodne, posiadają zamontowany koszyk, w którym można przewozić zakupy. Mogą je wypożyczać także seniorzy i każdy, kto ze względów zdrowotnych nie jest w stanie korzystać z tradycyjnego roweru – informuje rzecznik.

– Dzięki takim rowerom osoby z niepełnosprawnością mogą przełamywać bariery ruchowe, z większą łatwością poruszać się i pracować nad poprawą sprawności fizycznej – mówi starosta pszczyński Barbara Bandoła.

Jak zapewnia starosta,  sposób wypożyczenia jest bardzo prosty. – Chętni mogą zadzwonić do starostwa i umówić się na termin przekazania roweru. Sprzęt wypożyczany będzie na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia na kolejny okres. Zarówno naszym partnerom, jak i nam zależy na tym, żeby rowery mogło wypożyczyć jak najwięcej osób – mówi Barbara Bandoła. Starosta dodaje, że jeżeli będzie duże zainteresowanie wypożyczaniem rowerów, powiat postara się pozyskać kolejne.

Rowery bezpłatnie przekazały: Fundacja Eco Textil oraz Śląski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża. – Tworzymy takie wypożyczalnie dzięki środkom pozyskanym z działalności związanej z kontenerami na używaną odzież, które mamy na terenie całego Śląska. Wartość jednego roweru wynosi od niespełna 2 tys. zł do 2,5 tys. zł To wypożyczalnia numer cztery na Śląsku, pierwsza w rejonie południowym województwa i bardzo się cieszymy, że możemy wesprzeć osoby z niepełnosprawnościami – powiedział Daniel Kupka, koordynator Śląskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Jak tłumaczy, wcześniej rowery przekazywane były na własność osobom z niepełnosprawnościami, ale taka forma nie do końca się sprawdziła. – Niejednokrotnie tylko przez miesiąc, dwa z rowerów korzystano, a później sprzęt nie był już użytkowany. Poprzez wypożyczalnię więcej osób może z rowerów skorzystać – poinformował Daniel Kupka.

Razem z rowerami do starostwa trafił także sprzęt rehabilitacyjny – kule, chodziki oraz wózki inwalidzkie.

Rowery i sprzęt rehabilitacyjny można odbierać przy Starostwie Powiatowym, przy ul. 3 Maja 10 w Pszczynie, kontaktując się wcześniej z koordynatorem wypożyczalni, pod numerem telefonu: 32 449 23 78.

Jak podaje starostwo, wypożyczenie roweru i sprzętu jest bezpłatne.

(r), źródło/fot.: Powiat Pszczyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here