Powstańczy Apel Pamięci w Czułowie

1
Uroczystości przed pomnikiem Poległych Powstańców Śląskich w Czułowie, 17.08.2019 r.; fot. ZB

Powstańczy Apel Pamięci w Czułowie. Dzisiaj (17 sierpnia) złożeniem kwiatów pod pomnikiem Poległych Powstańców Śląskich w Tychach Czułowie przy ul. Katowickiej zakończyły się tyskie uroczystości związane z setną rocznicą wybuchu I Powstania Śląskiego.

I Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. w Urbanowicach i Paprocanach. Walki toczyły się również w Czułowie. Dzisiejsze uroczystości zorganizowane dokładnie w setną rocznicę pierwszego powstańczego zrywu rozpoczęła msza św. odprawiona w czułowskim kościele pw. Krzyża Świętego. Po zakończeniu mszy sformowano kolumnę marszową, która udała się pod pomnik Poległych Powstańców Śląskich przy ul. Katowickiej. Tam uroczystość poprowadził radny Józef Twardzik, który był inicjatorem odbudowy tego pomnika wzniesionego przed II wojną światową i zburzonego zaraz po wkroczeniu wojsk niemieckich do Tychów.

Odśpiewano hymn Polski. Porucznik Igor Ściepłek odczytał Apel Pamięci poświęcony powstańcom. Kompania honorowa 34 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia oddała salwę honorową. Rozpoczęła się uroczystość składania kwiatów i zapalania zniczy. Uczestniczył w niej m.in. senator Czesław Ryszka, poseł Marek Wójcik i Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Władze miasta Tychy reprezentował wiceprezydent Igor Śmietański i Barbara Konieczna, przewodnicząca Rady Miasta. Poczet sztandarowy miasta Tychy tworzyli tylko radni PiS (inni radni jakoś nie garnęli się do tej funkcji). Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem „Roty”.

fot. i tekst (icz)

1 KOMENTARZ

  1. Brawo Tychy. Wszystko odbyło się jak należy. Piękna i godna uroczystość…Uroczyste świętowanie i godne uczczenie BOHATERÓW POWSTAŃCZYCH. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here