Powstanie „ogród społeczny”

0
Wizualizacja "ogrodu społecznego"w Wiśle Małej, źródło: UM Pszczyna
Reklama

„Ogród społeczny” powstanie w Wiśle Małej (gmina Pszczyna). Jak informuje UM Pszczyna, nie będzie to typowy plac rekreacyjny czy plac zabaw. Ma to być miejsce spotkań dla osób w różnym wieku: dorosłych, młodzieży i dzieci. Inicjatywę zgłosili mieszkańcy sołectwa w ramach Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego

Inwestycja ma zostać zrealizowana na nieruchomości położonej przy ulicy Pawiej. Wstępny projekt zakłada wykonanie części wypoczynkowej z ławkami, kwiatami i fontanną. Ma powstać część integracyjna z dużą ławką oraz trawnikami dookoła. Będą miejsca na rozłożenie koca, do gry „w paletki”, do gier umysłowych czy spożywania posiłku. Dla dzieci przewidziano m.in. dużą piaskownicę oraz elementy do zabaw w naturalnym środowisku.

– Od dawna wraz z radą sołecką i radnym powiatowym Januszem Orlikiem myśleliśmy o stworzeniu w Wiśle Małej przestrzeni, w której spotykać się będą nasi mieszkańcy. Która będzie stanowić wizytówkę naszej miejscowości – mówi radna z Wisły Małej Marta Wojciechowska-Smolarz. Jak dodaje, bardzo istotna jest lokalizacja – w samym sercu miejscowości, z widokiem na zabytkowy, drewniany kościół.

Jak podano we wniosku, najważniejszym celem jest stworzenie naturalnego miejsca, „bez plastikowych zabawek i rakotwórczych gumowych podłoży”. Miejsca otoczonego roślinnością prostą w uprawie, niewymagającą i bezpieczną.

– Ma być ekologicznie, nowocześnie, ale jednocześnie niekuriozalnie. Poprosiliśmy o pomoc Studio Projektowe Magdalena Paw. Tak powstała koncepcja, w której mamy miejsca do wypoczynku przy fontannie, stoły do gry, nawierzchnię piaskową dla dzieci, bardzo zielony ogród. Każdy powinien tam znaleźć coś dla siebie – mówi radna.

Reklama

– To dobry przykład pokazujący, że budżet obywatelski sprawdza się jako narzędzie do realizacji bardzo ciekawych oddolnych pomysłów, które w przyszłości będą służyć lokalnym społecznościom. Jestem przekonany, że ogród społeczny stanie się ważnym punktem na mapie Wisły Małej – chwali inicjatywę burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Jak się dowiedzieliśmy od Oskara Piecucha, rzecznika UM Pszczyna, planowany koszt całkowity inwestycji to 291 756 zł.

W lutym Urząd Miejski ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. 15 lutego br. gmina złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach naboru ogłoszonego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Pszczyńska”. Wnioskowana kwota to, jak nas poinformował rzecznik, 147 621 zł. Dofinansowanie dotyczy rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej, kulturalnej.

(r), źródło: UM Pszczyna

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here