Powstanie trzeci Park & Ride

1
Wizualizacja parkingu; fot. UM Tychy

Dwupoziomowy parking typu Park&Ride dla samochodów, motocykli i rowerów powstanie u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Edukacji w Tychach (obok Szpitala Wojewódzkiego) – informuje nas Ewa Grudniok, rzecznik Urzędu Miasta Tychy. Dziś (24 września) gmina dowiedziała się o przyznaniu jej 11,5 mln zł dofinansowania na tę inwestycję, która w sumie ma kosztować ok. 15 mln zł.

Jak słyszymy od rzecznik UM, nowy parking przewidziany jest na 117 miejsc postojowych dla samochodów osobowych (57 miejsc na parterze i 60 miejsc na pierwszym piętrze), a także 48 miejsc postojowych dla rowerów oraz 22 miejsca postojowe dla motocykli.

To trzecia taka inwestycja w Tychach. Podobne parkingi wybudowano wcześniej przy dworcu PKP oraz na rogu ul. Dąbrowskiego i ul. kard. Wyszyńskiego (obok lodowiska).

Obecny projekt obejmuje ponadto przebudowę istniejących ciągów pieszych, budowę nowych odcinków chodników i ścieżek rowerowych o łącznej długości 675 metrów, a także wymianę dwóch wiat przystankowych zlokalizowanych po obu stronach ulicy Wyszyńskiego.

– Parking Park&Ride posiadać będzie dwie kondygnacje nadziemne. Dolną kondygnację stanowić będzie garaż zamknięty, zaś górną – parking otwarty, zadaszony, z ażurowymi ścianami zewnętrznymi. W północnych narożnikach obiektu znajdować się będą dwie stacje rowerowe – mówi Hanna Skoczylas – wiceprezydent Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Wizualizacja: UM Tychy

W strefie wjazdu będzie znajdować się pomieszczenie dozoru, umożliwiające kontrolę wizualną wjeżdżających i wyjeżdżających samochodów.

Przewidziano także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. – Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się będą miały zapewniony dostęp do obu kondygnacji parkingu. Wejście na parter budynku wyrównane będzie z poziomem chodnika. Jedna z klatek będzie wyposażona w dźwig osobowy przystosowany dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. W pobliżu dźwigu, na obu kondygnacjach będą wyznaczone miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych – mówi Bożena Nowak, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich w UM Tychy.

Jak informuje Ewa Grudniok, parking jest przede wszystkim dedykowany osobom korzystającym z komunikacji miejskiej.  – Regulamin korzystania z obiektu powstanie na etapie realizacji projektu, ale z pewnością osoby posiadające ważny bilet będą mogły korzystać z parkingu za darmo – mówi rzecznik UM.

Całkowita wartość projektu wynosi 14 884 531,76 zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego wyniesie ponad 81 proc. (11,5 mln zł). Po podpisaniu umowy o dofinansowanie rozpoczną się procedury przetargowe i wybór wykonawcy. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie prace nad realizacją inwestycji rozpoczną się w pierwszej połowie 2021 roku.

– W trudnym czasie, kiedy zmagamy się wszyscy ze skutkami COVID-19, wsparcie unijne dla samorządowych inwestycji jest niezwykle istotne – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. – Jako zarząd województwa jesteśmy w stałym kontakcie i na bieżąco współpracujemy z Komisją Europejską, rządem premiera Mateusza Morawieckiego. Robimy wszystko, aby jak najwięcej środków z Unii Europejskiej trafiło do naszego regionu na różne projekty. Fundusze europejskie, które trafią do miasta Tychy pozwolą na wykonanie inwestycji służącej mieszkańcom. Korzyści to również aspekty ekologiczne. Będziemy konsekwentnie realizować obecny Regionalny Program Operacyjny i uczestniczyć w pracach nad nowym okresem programowania. Wszystko dla rozwoju gmin, powiatów i całego regionu.

(J)

1 KOMENTARZ

  1. Wychodzi po ok. 127 tys zł na jedno miejsce parkingowe. Jeśli jednak ten nowy parking powstanie na terenie obecnego parkingu i będzie to wymagało zlikwidowania kilkudziesięciu dotychczasowych miejsc parkingowych, to może się okazać, że przybędzie tu mniej niż 50 nowych miejsc parkingowych, a wtedy nie tylko koszt jednego miejsca będzie znacznie wyższy ale cała inwestycja okaże się fiaskiem. Każdy kto do szpitala czy przychodni widzi, że w tym miejscu jest potrzebne co najmniej 100 nowych miejsc parkingowych. Więc albo zbudujmy znacznie większy nowy parking, z dodatkową kondygnacją, albo tylko zmodernizujmy dotychczasowy, za znacznie mniejszą kwotę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here