Pozdrowienia z Tychów z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

0
Uczniowie SP nr 6 w Tychach; źródło: UM Tychy

Z okazji Święta Niepodległości tyscy uczniowie wysyłają do wybranych przez siebie szkół, miast partnerskich lub organizacji rysunkowe kartki pocztowe z pozdrowieniami z Tychów. W akcji tej wzięło już udział 12 tyskich szkół.

Jak informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, do tej pory tyscy uczniowie wysłali ponad 600 kartek do szkół w wielu polskich miastach, a także m.in. do Szwecji, Wielkiej Brytanii.

– Wysyłanie pocztówek może stać się pretekstem do przypomnienia zanikającej już tradycji wysyłania kartek pocztowych, świetną lekcją geografii czy lokalnej historii, okazją do nawiązania nowych kontaktów, ćwiczeniem kaligrafii i kreatywności w tworzeniu tekstów i promocją naszego miasta w regionie, Polsce i za granicą – mówi Helena Rajter z Urzędu Miasta w Tychach.

Większość rysunkowych kartek pocztowych „Pozdrowienia z Tychów” została już, jak słyszymy, wysłana do wybranych adresatów w całej Europie.

Na przykład Szkoła Podstawowa nr 22 wysłała kartki do Szkoły Podstawowej nr 11 z Będzina oraz do szkoły w Przeciszowie w województwie małopolskim; uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 im. M. Kopernika „Pozdrowienia z Tychów” wysłali do Polskiej Szkoły w Wexford w Irlandii, ale także do szkół m.in. w Rzeszowie, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Warszawie, Ełku, Złocieńcu; w Szkole Podstawowej nr 6 podjęto decyzję o wysłaniu 25 kartek do szkół z województwa śląskiego i opolskiego, które mają za patrona Wojciecha Korfantego lub powstańców śląskich.

Najwięcej kartek, jak słyszymy, wysłali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Tychach.

– Uczniowie naszej szkoły na lekcjach języka polskiego, geografii oraz historii (klasy od 4 do 8) z wielkim zaangażowaniem, wspólnie redagowali pozdrowienia z Tychów – mówi Agnieszka Stasica, koordynatorka miejskiej akcji pocztówkowej w Szkole Podstawowej nr 37 w Tychach. – Uczyli się adresować kartki (to było najtrudniejsze zadanie), poznawali lokalną historię oraz charakterystyczne miejsca w mieście. Wysyłaliśmy kartki do szkół w innych miastach, do urzędów oraz do szkół za granicą (Wielka Brytania, Szwecja, Irlandia, Cypr). Niektórzy uczniowie wcześniej uczęszczali do tych placówek.

Kartki wysłane ze Szkoły Podstawowej nr 37 trafiły m.in. do szkół w Mysłowicach, Świerczyńcu, Lędzinach, Wyrach, Siemkowicach, Dębicy, Opolu, Wiśle, Pabianicach, Radomiu, Mikołowie, Dobrodzieniu. Pozdrowienia z Tychów otrzymały też: Szkoła Filmowa w Łodzi, szkoły w Piterboron w Wielkiej Brytanii, szkoły w Soederfaolje w Szwecji, Szkoła Języka Polskiego w Paralimni na Cyprze. Pocztówki wysłano również do urzędów miast w Mikołowie, Bieruniu, Opolu, Katowicach i Pszczynie.

– Akcja poza walorami edukacyjnym i promocyjnym jest także okazją do rozmów o naszym mieście – mówi Iwona Ciepał, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej UM Tychy. – Z czego jesteśmy dumni w Tychach? Jakie życzenia z okazji Święta Niepodległości chcemy wysłać w świat? Cieszy nas więc takie zainteresowanie młodych tyszan „Pozdrowieniami z Tychów”.

(pp)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here