Pożegnanie księdza Józefa Marka. Odchodzi na emeryturę

1
Podziękowanie od przedstawicieli UM Pszczyna, fot. RB

W sobotę, 13 sierpnia, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie parafianie pożegnali odchodzącego na emeryturę ks. proboszcza Józefa Marka.

Kościół był wypełniony ludźmi. Została odprawiona msza święta koncelebrowana, po której ks. Marek odbierał podziękowania i podarunki. W kolejce ustawili się m.in. przedstawiciele parafian, ministranci, Dzieci Maryi, burmistrz Pszczyny z pracownicami UM, przedstawiciele osiedli Kolonia Jasna i Osiedla Piastów.

Jak mówił proboszcz, ma wszystkim do powiedzenia trzy ważne zdania: „Bóg zapłać. Wszystkim Bóg zapłać. Bóg zapłać”.

Potem zebrani wraz z księżmi przeszli w procesji do kapliczki niedaleko kościoła. Została tam przeniesiona figurka Matki Boskiej Fatimskiej ozdobiona białymi różami. Po modlitwie pod figurą ks. Józef Marek zachęcił do zabrania róż dla chorych w parafii. – Przekażcie pozdrowienia od. ks. Marka i ks. Marka – wskazał z uśmiechem ks. Józef Marek na siebie i na ks. Marka Brewkę, który od niedzieli, 14 sierpnia, jest nowym proboszczem w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ks. Józef Marek to postać znana i lubiana w Pszczynie. Urodził się 18.05.1950 r. w Mszanie. Pochodzi z tamtejszej parafii św. Jerzego. Święcenia kapłańskie przyjął 27.03.1975 r. w Katowicach z rąk ks. bp. Herberta Bednorza. Był budowniczym kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego w Porębie pod Pszczyną (poświęcenie kościoła – 15.05.1983 r.) oraz kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej w Pszczynie.

Jak czytamy w kronice parafialnej, ksiądz Marek został mianowany budowniczym pszczyńskiego kościoła 5 kwietnia 1982 r. Pierwsze prace na placu budowy rozpoczęły się w sierpniu 1982 r. Powstała tymczasowa kaplica, w której codziennie odprawiano msze święte i prowadzono katechizację. Dekretem z 1 listopada 1983 r. została ustanowiona samodzielna Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej. Opieka duszpasterska nad tą wspólnotą została powierzona ks. budowniczemu Józefowi Markowi. Kościół został poświęcony przez ks. bp. Damiana Zimonia 28 października 1989 r.

Jak powstawał kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, jak tworzyła się parafia, a potem jak bardzo się rozwinęła – można przeczytać w pięknie wydanej niedawno – staraniem ks. Marka i pod jego redakcją – kronice parafii.

(r)

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz