Premier Morawiecki odwiedził podróżnych w pociągu „Powstaniec Śląski” do Tychów

0
Premier Mateusz Morawiecki i marszałek Jakub Chełstowski na tle złotego pociągu "Powstaniec Śląski" na dworcu w Katowicach, 12.09.2019r.; fot. ZB

Dzisiaj (12 września) z dworca PKP w Katowicach na trasę S4 wyruszył do stacji Tychy Lodowisko złoty pociąg „Powstaniec Śląski”. Przed odjazdem podróżnych odwiedził w tym pociągu premier Mateusz Morawiecki.

W tym roku rozpoczęły się obchody 100-lecia trzech Powstań Śląskich. Z tej okazji jeden z pociągów pomalowany został na złoty kolor i umieszczono na nim m.in. wizerunki powstańców śląskich. Pociąg ten zyskał nazwę „Powstaniec Śląski”.

Dzisiaj ze stacji Katowice „Powstaniec Śląski” wyruszył na trasę S4 (Szybka Kolej Regionalna) do stacji Tychy Lodowisko. Przed odjazdem na peronie nr 1 pojawił się premier Mateusz Morawiecki w towarzystwie Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego. Nawiązując do okresu zrywów powstańczych i wielkich postaci Śląska tamtego okresu (Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera) premier powiedział m.in. że ze Śląska popłynęło kiedyś światło niepodległości i nowoczesnego rozwoju.

– Śląsk jest dla mnie symbolem najpiękniejszego połączenia patriotyzmu i nowoczesności – mówił premier Morawiecki. – Wierzę głęboko, że i teraz ze Śląska popłynie światło dobrobytu, coraz bardziej zasobnej Polski, coraz wyższych wynagrodzeń.

Marszałek Chełstowski stwierdził, że już teraz Śląsk łączy tradycje z nowoczesnością i zapowiedział, że więcej pociągów podobnych do „Powstańca Śląskiego” pojawi się na śląskich torach.

Premier (w towarzystwie m.in. wojewody i marszałka) wszedł do pociągu i rozmawiał z podróżnymi. Wysiadł jednak przed odjazdem i opuścił peron, a później dworzec.

(ZB)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here