Premiera nowej powieści Ewy Kassali

0
Ewa Kassala na tle stroju Semiramidy do konnej jazdy, fot. ZB

16 września w Centrum Balbina w Tychach odbyła się premiera powieści „Semiramida” autorstwa Ewy Kassali (Wydawnictwa Videograf SA). Była to też okazja, by obejrzeć pokaz damskich strojów, dla których inspiracją był Babilon.

Ewa Kassala jest autorką m.in. jedynej na świecie trylogii o kobietach, które wpłynęły na losy świata. Właśnie niedawno ukazała się trzecia powieść w tym cyklu, jej bohaterką jest Semiramida – legendarna królowa babilońska. Dlatego powieść nosi tytuł „Semiramida”.

Spotkanie z autorką odbyło się w Centrum Balbina w Tychach. Organizatorem była senatorka Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek (wicemarszałkini) Senatu RP, która zapowiedziała, że XXI wiek będzie należał do kobiet, bo cechują się one uporem i determinacja. Według wicemarszałkini tam gdzie kobiety doszły do władzy, społeczeństwa rozwijają się z poszanowaniem praw człowieka.

Głos zabrała również Alina Bednarza, radna sejmiku śląskiego. Posługiwała się słowem herstoria (to historia opisywana z perspektywy feministycznej, ze szczególnym uwzględnieniem dziejowej roli kobiet).

Ewa Kassala, opowiadając o bohaterkach swoich książek, podkreślała, że były to kobiety silne, inteligentne, mądre, pewne siebie, dlatego osiągnęły sukces. Jako przykład podała m.in. Kleopatrę, informując przy okazji, że królowa Egiptu miała jedynie 152 cm wzrostu i mały biust. Przy okazji autorka przeprowadziła z uczestniczkami środowego spotkania w Centrum Balbina, krótki trening mający wpłynąć na zwiększenie ich pewności siebie.

Tło historyczne w powieści Ewy Kassali nakreślone jest w oparciu o rzetelną wiedzę.  Autorka oczywiście wprowadza postacie fikcyjne, ale nie do końca są one zupełnie zmyślone. Jedną z takich postaci jest kucharz, a właściwie kuchmistrz Enri Er, który pojawia się we wszystkich powieściach E. Kassali. Na spotkaniu w Tychach autorka zdradziła, że Enri Er wzorowany jest na… tyszaninie. Był on obecny na spotkaniu.  Ów tyszanin, to Alamira –felietonista kulinarny „Nowego Info”. W krótkim wystąpieniu Alamira  poinformował  m.in. że kolacja przygotowana na potrzeby fabuły w powieści E. Kassali o Marii Magdalenie została opisana w „Nowym Info”.

Swoistą dekoracją sali nawiązująca do epoki starożytnego Babilonu był stworzony przez współczesną projektantkę z firmy Five Foule strój do konnej jazdy królowej Semiramidy.  Na koniec odbył się pokaz kolekcji „New Babylon” autorstwa Five Foule. Stroje inspirowane były starożytnym Babilonem.

Spotkanie autorskie z Ewą Kassalą, połączone z promocją książki, odbędzie się też 18 września o godz. 17.00 w sali widowiskowej Pszczyńskiego Centrum Kultury w Pszczynie.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here