Prezydent Tychów obiecuje dwa baseny, saunę i nowe lodowisko

0
Wodny Park w Tychach; fot. ZB

Tyszanie nie mogą doczekać się taniego kąpieliska z basenem odkrytym. Jako pierwsi dawno temu zaczęli o tym mówić radni opozycji, ale przedstawiciele władz Tychów przekonywali, że to nieopłacalne przedsięwzięcie. A tu nagle prezydent Tychów ogłosił, że podjęta została decyzja o budowie aż dwóch basenów, a do tego lodowiska przy Wodnym Parku w Tychach (ul. Sikorskiego 20).

Decyzja o budowie dwóch basenów i lodowiska obwieszczona została przez prezydenta Tychów Andrzeja Dziubę 29 sierpnia, a dzisiaj (30 sierpnia) na stronie Urzędu Miasta Tychy prezydent nieco uzupełnił tę informację.

Druga tafla lodowiska powstanie, jak słyszymy, na wysokości parkingu Wodnego Parku Tychy.

– Od dawna myśleliśmy o budowie drugiej tafli – mówi prezydent Dziuba. – Stadion Zimowy ma takie obłożenie, że łyżwiarze i hokeiści korzystają z niego od wczesnego ranka do późnych godzin nocnych. Szukaliśmy odpowiedniej lokalizacji i zdecydowaliśmy o stworzeniu układu dipolowego tzn. wykorzystaniu synergii chłodu (lodowisko) i ciepła (basen), co pozwoli nam osiągnąć maksymalny efekt energetyczny.

W pobliżu aquaparku powstanie też niezależny basen zewnętrzny z osobnym wejściem i z miejscem do odpoczynku na trawie, w cieniu drzew. Ma to być obiekt podobny do otwartego kąpieliska np. w Łaziskach – słyszymy od Ewy Grudniok, rzecznik prasowej UM Tychy. Oprócz tego – już na terenie aquaparku – powstanie kolejny basen zewnętrzny, powiększona zostanie także strefa saunowa m.in. ma powstać sauna zewnętrzna na 120 osób.

– Produkujemy za dużo ciepła i energii – stwierdził Zbigniew Gieleciak, prezes gminnej spółki Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA (zarządzającej Wodnym Parkiem Tychy), która będzie realizowała inwestycje. – W okresie roku od uruchomienia produkcji energii z biogazu wyłącznie w jego instalacji wytworzono 6,4 GWh energii elektrycznej, co pozwoliłoby zasilić 10-tysięczne miasto. Do wyprodukowania takiej ilości energii w elektrowni węglowej potrzeba 29 wagonów węgla! Teraz tę dodatkową energię wykorzystamy w nowych obiektach. RCGWŚ przystąpi do prac związanych z załatwieniem formalności i rozpoczęciem projektowania obiektów basenowych i lodowiska. Na razie za wcześnie, by mówić o szczegółach dotyczących kosztów i dokładnych terminów realizacji poszczególnych inwestycji – mówił prezes Gieleciak.

Jeszcze niedawno, ulegając potrzebie budowy taniego kąpieliska miejskiego (wobec prawie notorycznego zakazu kąpieli w Jeziorze Paprocańskim z powodu zakwitu sinic) władze miasta mówiły o budowie basenu odkrytego na osiedlu A, przy ul. Andersa. Dopytywaliśmy Ewę Grudniok, czy obecna decyzja o budowie dwóch basenów przy ul. Sikorskiego (przy aquaparku) oznacza, że basen na osiedlu A nie powstanie? Uzyskaliśmy odpowiedź, że na razie za wcześnie, by odpowiedzieć na to pytanie.

(icz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here