AKTUALIZACJA Prezydent Tychów potępia faszyzm i zwrócił się o statut fundacji „Orle Gniazdo”

0
Siedziba fundacji "Orle Gniazdo"; fot. ZB

AKTUALIZACJA Prezydent Tychów potępia faszyzm i zwrócił się o statut fundacji „Orle Gniazdo”. Dzisiaj (24.01) prezydent Tychów zwrócił się do sądu o przesłanie statutu fundacji „Orle Gniazdo”, by zbadać czy organizacja ta nie propaguje faszyzmu. Partia Nowoczesna zwróciła się o to do prezydenta w związku z reportażem pt. „Polscy naziści” wyemitowanym niedawno w TVN. Nasze próby skontaktowania się z fundacją „Orle Gniazdo” okazały się nieskuteczne. Dopiero ok. godz. 19.40 uzyskaliśmy komentarz przedstawiciela fundacji „Orle Gniazdo”.

Wczoraj (23.01), w związku z reportażem telewizyjnym pt. „Polscy naziści” wyemitowanym 20 stycznia w magazynie reporterów „Superwizjer” TVN, sekretarz generalny partii Nowoczesna i poseł na Sejm Adam Szłapka złoży wniosek do prezydenta Tychów o zbadanie zgodności z prawem działalności fundacji „Orle Gniazdo”. Fundacja ta wymieniona jest w reportażu TVN m.in. jako organizator festiwalu prezentującego pieśni rasistowskie, którym towarzyszyło unoszenie rąk w geście hitlerowskiego pozdrowienia.

Jeszcze wczoraj Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, na Facebooku odniósł się do wniosku Nowoczesnej: „Fundacja „Orle Gniazdo” została zarejestrowana przez Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej 19 maja 2009 roku. W związku z tym jutro wystąpimy do Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej o przesłanie dokumentów dotyczących działalności fundacji. Posiadając jej statut będziemy mogli złożyć wniosek do sądu o zbadanie zgodności jej działania z przepisami prawa, statutem oraz celem, w jakim została ustanowiona. Kategorycznie jednak potępiam wszelkie działania propagujące treści o charakterze faszystowskim i rasistowskim.”

Jak poinformowała nas Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, dzisiaj (24.01) prezydent wystąpił do bielskiego sądu o przesłanie stosownych dokumentów fundacji.

Fundacja „Orle Gniazdo” ma swoją siedzibę w tyskim mieszkaniu przy ul. Hubala 6/22. Mieszkanie to mieści się w 14-kondygnacyjnym wieżowcu. Udaliśmy się dzisiaj do siedziby fundacji z propozycją skomentowania wniosku Nowoczesnej i działań podjętych przez prezydenta Tychów. Z siedzibą „Orlego Gniazda” nawiązaliśmy kontakt jedynie przez domofon. Kobieta, z którą rozmawialiśmy, nie przedstawiła się, nie chciała wypowiadać się w imieniu fundacji, nie chciała nas wpuścić do siedziby. Przekazaliśmy nasz adres mailowy i numer komórki z prośbą o komentarz i kontakt. Kobieta w końcu zgodziła się wyjść przed klatkę schodową, aby się z nami spotkać. Mieliśmy czekać na nią 10 minut. Czekaliśmy ponad pół godziny. Nikt nie przyszedł. Zadzwoniliśmy na domofon. Tym razem nikt się nie odezwał.

AKTUALIZACJA: Dzisiaj (24.01) ok. godz. 19.40 skontaktował się z nami Bartosz Berk, prezes fundacji „Orle Gniazdo”, przesyłając następujące oświadczenie:

„W związku z materiałem, który ukazał się w TVN 24 prezentujemy oświadczenie organizatorów Festiwalu Orle Gniazdo.

Materiał dotyczący FOG został opublikowany nielegalnie oraz opatrzony kłamliwym, niezgodnym z prawdą komentarzem. Od wielu lat dążymy do budowy niezależnej, silnej, polskiej sceny tożsamościowej i patriotycznej. Jesteśmy – my, główni organizatorzy – polskimi nacjonalistami, działamy w tym ruchu wiele lat i będziemy bronić naszych przekonań. Jesteśmy zwolennikami współdziałania młodych Europejczyków w obliczu nowych zagrożeń z odrzuceniem historycznych zaszłości i nie zamierzamy do nich wracać. Kto nam w tej robocie ma zamiar szkodzić niech się u nas nie pojawia.

Wszelkie inne wydarzenia zaprezentowane i w zamyśle autorów połączone w tym materiale z FOG nie mają nic wspólnego z naszą imprezą. Szczególnie groteskowa jest próba powiązania nas z leśną szopką rodem z serialu „Allo Allo”. Kabaretowy wydźwięk tego materiału uzupełnia Pankowski i inni zaproszeni goście bredzący coś o setkach ofiar neonazistów w Polsce po 1989 oraz kilku tysiącach wyznawców modlących się do popiersia Hitlera.

W związku z materiałem, który ukazał się w TVN 24 Biuro Prawne FOG podjęło decyzję o rozpoczęciu kroków prawnych przeciwko osobom i mediom publikującym materiały nielegalnie i bez akredytacji. Zamierzamy domagać się miliona złotych odszkodowania, w związku z naruszeniem dóbr osobistych naszej Fundacji przez tzw. „dziennikarzy śledczych” TVN. Osobną sprawą jest perfidna manipulacja skierowana w stronę naszego kol. Jacka, którą zdecydowanie potępiamy. Odpowiednie wnioski zostaną również skierowane do Rady Etyki Mediów oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

  1. Przypominamy, że w sprawach dotyczących artykułów jednego z autorów tego reportażu Bertolda Kittela według informacji zawartych na Wikipedii dwukrotnie orzeczone prawomocnie zostały przeprosiny względem ofiar tego typu samozwańczej „działalności śledczej” o których publikowane były nieprawdziwe informacje.

PS.2 W czasie gdy TVN 24 publikuje materiał o rzekomym neonazistowskim zagrożeniu, w sieci można odnaleźć liczne zdjęcia na których przywódca „Razem” – jednej z mainstreamowych partii, notowanych w sondażach – Adrian Zandberg – występuje z przemową na tle flag z sierpem i młotem będących oficjalnymi flagami totalitarnego imperium, które wymordowało miliony Polaków. Na wielu manifestacjach lewicy pojawiają się tego typu symbole, czerwone flagi. Niedawny przypadek uczestnictwa Komunistycznej Partii Polski w obchodach pierwszomajowych razem z prezydentem Dąbrowy Górniczej jest tego świetnym przykładem. Nie przeszkadza to licznym stacjom telewizyjnym zapraszać takich osób, oraz uwiarygadniać tego typu esktremistów w oczach społeczeństwa.

PS.3 O „mowie nienawiści” nie będziemy nawet pisać, wylewa ona się bezustannie z ust demoliberalnych polityków. Warto wspomnieć, że na tą chwilę w III RP jedyną ofiarą stricte polityczną jest zamordowany przez zwolennika PO pracownik biura PiS. Jednak to nas wskazuje się jako potencjalnych zbrodniarzy.”

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here