Problem z wodami słodkimi. Uszczuplanie zasobów

0
fot. Brent Olson z Pixabay
Reklama

Polska nie uczestniczyła aktywnie w negocjacjach, które zakończyły się wyłożeniem w 1994 r. do podpisania Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia. Dokument ten ratyfikowała dopiero siedem lat później. Dlaczego?

Historię powstania Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia i stosunek Polski do tego dokumentu podaje Łukasz Kudlicki w artykule pt. „Zagrożenie pustynnieniem w Polsce” opublikowanym w kwartalniku „Bezpieczeństwo Narodowe” (1/2006).  Konwencja, jak czytamy, powstała w wyniku nacisku państw afrykańskich podczas konferencji ONZ pod hasłem „Środowisko i rozwój”, która odbyła się w Brazylii w 1992 r. Chodziło o dokument pomocny w zwalczaniu skutków susz i pustynnienia terenów. Pod konwencją można się było podpisywać od 1994 r. Weszła w życie dwa lata później.

Wśród sygnatariuszy nie było początkowo nie tylko Polski, ale i innych krajów naszego regionu. Łukasz Kudlicki tłumaczy to następująco: „Polska nie brała aktywnego udziału w negocjacjach i nie podpisała konwencji, uznając że problematyka ta nie należy do priorytetów naszych zainteresowań w zakresie ochrony środowiska. Podobny stosunek do konwencji wykazały pozostałe państwa Europy Środkowej i Wschodniej. W rezultacie w aneksie do konwencji brak jest programu działań dla państw naszego regionu, w którym stepowienie, a także uszczuplanie zasobów wód słodkich stanowi poważny problem”.

Później jednak uznano, że nasz kraj powinien przystąpić do tej konwencji, bo zaleca ona ochronę gleb  przed utratą wilgoci, a więc dotyczy problemów istotnych we wszystkich strefach klimatycznych. Dlatego, jak czytamy, 2 października 2001 r. Polska ratyfikowała Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia (uchwałę w sprawie przedłożenia do ratyfikacji polski rząd podjął 24 lipca 2001 r.). Obowiązuje ona w Polsce od 12 grudnia 2001 r.

Od tego czasu Polska, w gronie krajów Europy Środkowej i Wschodniej wymienionych w załączniku 5 Konwencji, zobowiązana jest uczestniczyć w zwalczaniu pustynnienia, a także przeciwdziałaniu degradacji gleby na skutek przesuszenia.

Reklama

(pp),  źródło: bbn.gov.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj