Procesje Bożego Ciała. Radość z obecności Chrystusa

0
Procesja Bożego Ciała w Parku Suble w Tychach; fot. J. Jędrysik
Reklama

Po roku przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa dziś (3 czerwca) na ulice naszych miast i wsi wyruszyły procesje Bożego Ciała. Wierni licznie dali świadectwo swojej wiary.

Jedna z procesji przeszła – po porannej mszy św. – ulicami parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Tychach. Uczestniczyli w nich kapłani z Najświętszym Sakramentem (ks. proboszcz Jacek Kołodziej i ks. Stefan Nowok), służba liturgiczna (szafarze, ministranci), dzieci pierwszokomunijne sypiące płatki kwiatów ze swoimi rodzicami, Dzieci Maryi, Róże Różańcowe, panie w śląskich strojach niosące feretron z figurą św. Jadwigi, górnicy w mundurach galowych dzierżący baldachim nad kapłanem z monstrancją oraz liczna rzesza parafian.

Procesja przeszła ulicami: Żwakowską, Harcerską, Stoczniowców 70 oraz alejkami Parku Suble. Na trasie tradycyjnie parafianie wybudowali cztery ołtarze, przy których czytano fragmenty Ewangelii i modlono się. Charakterystyczne było hasło zamieszczone na jednym z ołtarzy: „Strzeżmy się tego, co nas rozdziela”.

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa katolicy szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa. Uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca.

Reklama

(J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here