Produkuj własny prąd. Fotowoltaika kompleksowo: doradztwo, projekt, wykonawstwo, przyłączenie i dotacja

0

Nasz kraj przeżywa prawdziwy boom fotowoltaiczny. Na koniec 2019 r. w Polsce działało już 150 tys. mikroinstalacji pozwalających pozyskiwać prąd z energii słonecznej, z czego 100 tys. powstało w ubiegłym roku. Ich właściciele oszczędzają sporo, produkując ekologicznie własną energię elektryczną. Warto zastanowić się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne także dlatego, że są coraz lepszej jakości, a koszty montażu stosunkowo szybko się zwracają. Na zakup instalacji można uzyskać rządową dotację, a w zeznaniu podatkowym odpisać tzw. ulgę termomodernizacyjną. Komfort daje też możliwość skorzystania z usług firm, które kompleksowo obsługują inwestycję: od doradztwa, projektu, poprzez wykonawstwo, przyłączenie do sieci, aż po pomoc w uzyskaniu dotacji.

Jak podaje branżowy portal wysokienapięcie.pl, dzięki właściwie dobranej i zamontowanej instalacji fotowoltaicznej można płacić za prąd nawet 90 proc. mniej. Klienci indywidualni, którzy na swoich dachach instalują panele o średniej mocy 5-6 kW, oszczędzają rocznie na rachunkach nawet 2500 zł. W przypadku przedsiębiorców, którzy zainwestują w mikroinstalację do 50 kW, oszczędności wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Jak to możliwe?

Na przykład w gospodarstwie domowym zazwyczaj zużywa się 40 proc. wyprodukowanej energii elektrycznej. 60 proc. nadwyżki trafia do sieci elektroenergetycznej. Prosument (właściciel instalacji fotowoltaicznej) za każdą kilowatogodzinę oddaną do sieci odbiera bezpłatnie 0,8 kWh. Innymi słowy, za 1000 kWh nadwyżki wyprodukowanej w miesiącach wiosenno-letnich odbieramy 800 kWh w zimie.

Pobór energii elektrycznej z owego „sieciowego magazynu” odbywa się bezpłatnie. Trzymając się powyższego przykładu, opłaty za dystrybucję są wliczone w owe 200 kWh, które zabiera nam zakład energetyczny. To dobry system, który nie obciąża kosztami prosumenta. Magazynowanie nadwyżek energii na miejscu (w specjalnych akumulatorach) wymagałoby poniesienia znacznie wyższych wydatków.

Przyszli prosumenci coraz częściej decydują się na wybór firmy, która w kompleksowy sposób obsługuje inwestycję. Pierwszy etap przedsięwzięcia to fachowy audyt pozwalający optymalnie dobrać instalację do miejsca, w którym ma ona działać. Później przygotowywany jest indywidualny projekt. Po montażu paneli fotowoltaicznych i uruchomieniu instalacji firma wspiera inwestora w procedurze podłączania do sieci elektroenergetycznej oraz wyręcza w złożeniu wniosku na dotację z rządowego programu „Mój prąd”. Nie bez znaczenia jest też fachowy serwis.

Firma Pasywna Energia z Krakowa, która ma swoje przedstawicielstwo w Katowicach, od lat specjalizuje się w dobieraniu, projektowaniu i montowaniu wysokiej jakości instalacji fotowoltaicznych zarówno dla gospodarstw indywidualnych, firm, instytucji, jak i całych gmin. Telefon kontaktowy: 503 169 109.

– Nasze instalacje fotowoltaiczne charakteryzują się wysoką żywotnością – od 25 do 35 lat. Po tym okresie również produkują prąd, tylko instalacja ma wtedy nieco mniejszą moc. Wyróżniają się też wysoką trwałością i odpornością na zmienne warunki atmosferyczne (m.in. grad i mróz), wysoką stabilnością dzięki zamontowaniu odpowiednich systemów zabezpieczających oraz wysokimi walorami ekologicznymi – mają bezpośredni wpływ na redukcję smogu (ograniczają emisję dwutlenku węgla) – mówi Krzysztof Broniszewski, przedstawiciel firmy Pasywna Energia.

Koszt dachowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW to ok. 28 tys. zł brutto, ale po uwzględnieniu dotacji z programu „Mój prąd” (5000 zł) i odliczeniu w deklaracji podatkowej ulgi termomodernizacyjnej cena spada do ok. 18-19 tys. zł. Nawet jeśli musielibyśmy zaciągnąć pożyczkę na tę inwestycję, to jej spłata nie powinna być uciążliwa. Będziemy płacić ratę, ale przecież nie będziemy płacić za prąd. Nasza instalacja będzie już go produkować. Według wyliczeń specjalistów z branży zwrot nakładów w przypadku instalacji o mocy 5 kW powinien nastąpić już po 7-8 latach.

ABC fotowoltaiki

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wytworzony w fotowoltaice prąd stały przepływa przez inwerter i zostaje przekształcony w prąd przemienny, czyli taki, jaki mamy w gniazdkach (230 V). Otrzymaną energię elektryczną można zużywać na bieżąco lub magazynować.

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne można zamontować w każdym miejscu, ważne aby były wystawione na działanie promieni słonecznych. Najlepszy jest dach skierowany na południe, nachylony pod kątem 35 stopni. Panele mogą być instalowane na dachach domów i budynków gospodarczych, wysięgnikach oraz na gruncie.

Jakie występują rodzaje instalacji fotowoltaicznych?

Fot, E. Cabrera/Pixabay

Nadwyżki energii wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej możemy gromadzić w akumulatorach lub pominąć magazyny energii, przyłączyć instalację do sieci elektroenergetycznej lub w całości zużywać na potrzeby własne. Z uwagi na sposób wykorzystania wyprodukowanej energii elektrycznej wyróżnia się dwa typy instalacji.

Pierwszym z nich jest system on-grid, czyli taki, który współpracuje z siecią i nie musi posiadać magazynów energii w postaci akumulatorów.

Natomiast drugi system off-grid nie musi być podłączony do sieci, ale musi posiadać własne, odpowiednio dobrane akumulatory, aby zmagazynować nadmiar energii, którego nie odbierze instalacja elektryczna.

Z uwagi na opłacalność systemu on-grid to właśnie tych instalacji montuje się najwięcej. Najprościej ujmując, instalacja fotowoltaiczna typu on-grid to system, który zmienia energię słoneczną w energię elektryczną.

Głównymi elementami wspomnianego systemu jest generator fotowoltaiczny, w skład którego wchodzi zespół paneli połączonych szeregowo i równolegle, tak aby zapewnić na wyjściu tego generatora odpowiednią wysokość napięcia i wartość natężenia prądu elektrycznego. Pojedynczy panel fotowoltaiczny ma napięcie około 30 V, więc jest to zbyt mała wartość, aby mogła być użyteczna w gospodarstwie domowym. Liczba ośmiu podłączonych szeregowo paneli to napięcie 240 V, które może być z powodzeniem wykorzystane do zasilania lodówki czy pralki.

W instalacjach przydomowych niezbędnym elementem jest też inwerter (falownik), który dostosuje napięcie płynące z paneli fotowoltaicznych do napięcia sieci 230 V z zachowaniem wszystkich jej parametrów.

Jak dobrze dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Moc instalacji fotowoltaicznej dobiera się na podstawie analizy rachunków za energię elektryczną. Przykład: 1 kW paneli fotowoltaicznych w polskich warunkach klimatycznych wytwarza około 850-950 kWh rocznie. Dlatego jeżeli zużywamy 3000 kWh rocznie, potrzebujemy instalację fotowoltaiczną o mocy 3-3,5 kW.

Czym się różnią kolektory słoneczne (solary) od paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to dwa różne urządzenia, pomimo że oba wyglądają podobnie i do pracy potrzebują energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne służą do produkcji prądu. Kolektor natomiast używa energii słonecznej do podgrzania np. wody.

Czy można dostać dotację na instalację fotowoltaiczną?

Jest kilka źródeł finansowania instalacji fotowoltaicznych. Najczęściej są to Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, Bank Ochrony Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, urzędy marszałkowskie i gminy.

Czy operator sieci energetycznej ma obowiązek przyłączyć instalację fotowoltaiczną?

Tak. Ma obowiązek podłączyć naszą inwestycję do 30 dni od zgłoszenia zakończenia prac montażowych.

Kto ponosi koszty związane z przyłączeniem instalacji do sieci?

Koszt montażu licznika dwukierunkowego leży po stronie operatora. Właściciele mikroinstalacji zwolnieni są z opłat przyłączeniowych oraz z obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej. Osoby, które będą chciały przyłączyć instalację o mocy mniejszej niż wydane uprzednio warunki przyłącza, zobowiązane będą jedynie zgłosić ten fakt operatorowi.

Czy instalacja będzie działać przy częściowym zacienieniu?

Instalacje fotowoltaiczne mogą produkować energię także przy częściowym zacienieniu, korzystają z promieniowania słonecznego odbitego i rozproszonego. Jednak wówczas ich sprawność znacznie spada, co wydłuża okres zwrotu kosztów całej instalacji. Najlepiej jest ustawić instalację tak, aby nie była zacieniona.

Czy moduły fotowoltaiczne należy odśnieżać?

Moduły całkowicie pokryte śniegiem nie produkują energii, ale wytwarzając energię, nagrzewają się, zapobiegając tym samym zaleganiu padającego śniegu. Należy pamiętać, że instalacja potrafi pracować również w warunkach światła rozproszonego (np. zachmurzenia). W miesiącach zimowych (grudzień-styczeń) instalacja produkuje kilka procent energii w porównaniu do miesięcy letnich (maj-sierpień). Nawet więc gdyby śnieg zalegał przez dwa miesiące (od grudnia do stycznia), nie spowoduje on dużego spadku produkcji energii.

Ile wynosi gwarancja na panele fotowoltaiczne?

Gwarancja na sprawność paneli fotowoltaicznych to 25 lat, a na uszkodzenia techniczne 12 lat. Okres gwarancji zależy od producenta.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here