Przebudowa ścieżek rowerowych

0
Fot. MZUiM Tychy

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach podpisał umowę na przebudowę dziewięciu ścieżek rowerowych w mieście. Prace ruszyły już na czterech odcinkach, a wkrótce rozpoczną się kolejne. Nowe ścieżki będą kosztowały około 3 mln złotych z czego aż 84 proc. stanowi dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

– Trwa modernizacja czterech z zaplanowanych dziewięciu ścieżek rowerowych. Ekipy remontowe pracują na ul. Edukacji (odcinek od ul. Filaretów do ul. Elfów), przy ul. Towarowej (pomiędzy ul. Beskidzką a Cielmicką), oraz na ul. Żwakowskiej, gdzie remontowane są dwa fragmenty drogi. Pierwszy z nich przebiega od ul. Harcerskiej do ul. Wodnej, a drugi od ul. Kopernika do al. Bielskiej – wyjaśnia Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów.

Niebawem prace rozpoczną się także na kolejnych ulicach: Stoczniowców 70 (od ul. Legionów Polskich do ul. Świerzego), Grota-Roweckiego (od zjazdu do Zespołu Szkół nr 5 do ul. Korczaka), al. Piłsudskiego (od ul. Dmowskiego do ul. Tischnera) i na dwóch odcinkach ulicy Dmowskiego (od al. Jana Pawła II do pierwszego zjazdu oraz pomiędzy ciągiem osiedli N-O do al. Piłsudskiego).

– Ruch pojazdów i pieszych w tych miejscach może być nieznacznie utrudniony, dlatego prosimy o ostrożność i stosowanie się do znaków – mówi Agnieszka Kijas rzecznik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Łącznie wyremontowanych zostanie blisko 4,5 km ścieżek rowerowych.

Część z nich zyska nawierzchnię z czerwonego asfaltu, a część wykonana zostanie z asfaltu w kolorze czarnym.

– Czerwony asfalt będziemy stosować tam, gdzie uzupełniamy brakujący fragment ścieżki rowerowej, natomiast na nowych odcinkach pojawi się asfalt czarny. Tym samym dopasowujemy się do nowych standardów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii –podkreśla Agnieszka Kijas i dodaje:

– Asfalt w naturalnym kolorze jest tańszy i łatwiej dostępny niż ten czerwony, co ma duże znaczenie nie tylko przy planowaniu budżetu, ale też przy bieżącym uzupełnianiu ubytków. Zapewniam, że bez względu na kolor, po nowych ścieżkach będzie jeździło się znacznie wygodniej i bezpieczniej.

Planowo roboty powinny zakończyć się jeszcze w tym roku, choć jak zastrzegają drogowcy, uzależnione są one w dużej mierze od pogody. Ich koszt to blisko 3 mln zł.

Zadanie jest dofinansowane z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w ramach programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji.

– Aktywność rowerowa leży wśród priorytetowych kierunków rozwoju naszego miasta. Zależy nam, by tyszanie coraz częściej wybierający ten środek lokomocji, nie tylko jako formę rekreacji, ale i transportu do pracy czy szkoły, mieli bardzo dobre warunki do jazdy. Inwestujemy więc w rozbudowę infrastruktury dla cyklistów. Wspieramy także organizacje rowerowe w ramach imprez i wydarzeń związanych z tą formą aktywności – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Przypomnijmy, że w Tychach jest obecnie przeszło 65 km dróg dla rowerów oraz 9 szlaków rowerowych położonych w dużej części w okolicznych lasach. Z roku na rok powstaje też coraz więcej udogodnień dla rowerzystów takich jak: stojaki rowerowe, samoobsługowe stacje naprawcze czy system miejskiej wypożyczalni rowerów. O rowerzystach miasto myśli też przyszłościowo. W ramach realizowanego obecnie projektu ITS na mieście zostaną zamontowane kamery z automatyczną detekcją rowerzystów.

– Obecnie w Tychach są takie skrzyżowania, gdzie trzeba zsiąść z roweru i nacisnąć przycisk, by zmieniło się światło nawet, jeżeli na skrzyżowaniu nie ma samochodów. Zmiana o jakiej mówię spowoduje, że w sytuacji, gdy skrzyżowanie nie jest obciążone, system wykryje rowerzystę i automatycznie włączy zielone światło – wyjaśnia Arkadiusz Bąk, zastępca dyrektora MZUiM ds. realizacji inwestycji.

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here