Przedefiluje 2,6 tys. żołnierzy i ponad 60 samolotów i helikopterów

0
Transporter Rosomak; fot. ZB

Jutro (15 sierpnia) o godz. 14.00 w Katowicach rozpocznie się defilada „Wierni Polsce”. Po raz pierwszy centralne obchody święta Wojska Polskiego zorganizowano w stolicy regionu, by uczcić setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Ulicami Katowic przedefiluje 2,6 tys. żołnierzy, 190 pojazdów a nad nimi będzie można zobaczyć ponad 60 samolotów i helikopterów. Jutro, z okazji defilady, pociągi Kolei Śląskich kursują za darmo.

Jak informuje Urząd Wojewódzki, defilada rozpocznie się o godzinie 14.00 na ul. Bagiennej. Żołnierze przejdą al. Roździeńskiego od wiaduktu na ul. Lwowskiej przez rondo gen. Ziętka, aleją Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości pętli Słonecznej.

Mieszkańcy Górnego Śląska oraz goście będą mogli obserwować między innymi maszerujących pancerniaków, „specjalsów”, spadochroniarzy, marynarzy i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej, a także formacje proobronne i klasy mundurowe.

Obok żołnierzy Wojska Polskiego przedefilują również żołnierze sojuszniczych armii na co dzień stacjonujący w Polsce, a więc żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaprosił do udziału w defiladzie także górników.

Na ulicach Katowic będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt, którym dysponuje obecnie Wojsko Polskie: czołgi Leopard 2 i kołowe transportery opancerzone Rosomak, samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP (które są wykorzystywane przez żołnierzy m.in. podczas misji w Afganistanie). Pojawi się także sprzęt wojsk sojuszniczych.

Podniebną defiladę rozpocznie przelot siedmiu samolotów Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”. Za nimi na niebie pojawią się myśliwce F–16, samoloty TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346 oraz śmigłowce Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8, samoloty przeznaczone do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737 (przelecą w eskorcie myśliwców).

Bezpośrednio po zakończeniu defilady, około godz. 16.00 żołnierze zapraszają na piknik wojskowy, który odbędzie się przed budynkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (Strefa Kultury). Będzie można z bliska obejrzeć i wejść do wojskowych pojazdów, zobaczyć wyposażenie żołnierzy różnych formacji i skosztować wojskowej grochówki.

Z którego miejsca w Katowicach najlepiej oglądać defiladę? Urząd Wojewódzki rekomendujemy mieszkańcom i gościom ustawienie się na trasie przemarszu defilady: plac pod Spodkiem; chodnik wzdłuż al. Roździeńskiego (od strony północnej – tj. od strony Strefy Kultury) – na długości od skrzyżowania z ul. Markiefki do skrzyżowania z ul. Olimpijską; aleja Korfantego – chodniki z dwóch stron – od ronda gen. Ziętka (samo rondo będzie wyłączone z ruchu pieszych) aż do pętli Słonecznej.

– Ze względu na duże ograniczenia ruchu w centrum miasta, rekomendujemy wszystkim gościom, którzy muszą dojechać do centrum Katowic, aby korzystali z komunikacji publicznej – komunikuje Urząd Wojewódzki. – 15 sierpnia dodatkowe połączenia uruchomi zarówno ZTM, jak i Koleje Śląskie. Ilość miejsc w Strefie Płatnego Parkowania w Śródmieściu będzie znacznie ograniczona.

Do Katowic najwygodniej będzie dojechać jutro pociągiem. Koleje Śląskie, z okazji defilady, 15 sierpnia będą kursować za darmo. Gdy już dojedziemy pociągiem do Katowic, z okolic dworca PKP najlepiej będzie dojść w rejon defilady ulicami: Stawową, Skargi, Sokolską, Morcinka.

Urząd Wojewódzki uprzedza, że ze względu na strefy całkowicie wyłączone z ruchu, osoby przemieszczające się w kierunkach np. od (do) dworca PKP do (od) placu pod Spodkiem powinny skorzystać z rekomendowanych obejść, czyli: kładki nad al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR, przejścia podziemnego pod al. Roździeńskiego łączącego os. Gwiazdy i ul. Markiefki, przejścia podziemnego pod al. Korfantego łączącego ul. Morcinka ze Spodkiem, przejścia dla pieszych łączącego ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką (15 sierpnia to przejście będzie utrzymane do godz. 12.00).

Przejścia te będą służyły wyłącznie do przechodzenia – nie będzie można się na nich zatrzymywać.

Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi specjalne, bezpłatne linie autobusowe oznaczone symbolem S1 i S2, zapewniające dojazd i powrót: S1 relacja: „Katowice Szkolna” – „Dąbrówka Mała Nowosam”, S2 relacja: „Dąb Silesia City Center” – „Katowice Chorzowska” – „Katowice Plac Wolności”.

Od 12 sierpnia działa uruchomiona przez Urząd Miasta Katowice infolinia dedykowana defiladzie. Jeszcze w czwartek 15 sierpnia od godz. 8.00 do 14.00 pracownicy Wydziału Komunikacji Społecznej UM Katowice za jej ppomocą udzielać będą informacji na temat defilady. Numery infolinii: 32 259 39 88 i 32 259 30 85.

(pp)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here