Przemalują wszystkie autobusy i wybiorą szefa transportu w całej Metropolii

2
Na razie, np. autobusy w Tychach, jeździć będą w starych barwach; fot. ZB
Reklama

Przemalują wszystkie autobusy i wybiorą szefa transportu w całej Metropolii. Od 1 stycznia jedynym organizatorem komunikacji miejskiej na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest Zarząd Transportu Metropolitalnego. Trwa konkurs na dyrektora ZTM. O stanowisko to ubiegają się cztery osoby.

Z nowym rokiem ZTM przejął obowiązki organizatora komunikacji miejskiej od trzech dotychczasowych podmiotów tj. KZK GOP, MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry. Dlatego od 1 stycznia to ZTM odpowiada za kursowanie autobusów, tramwajów i trolejbusów na terenie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Właśnie trwa konkurs na dyrektora ZTM. Do 31 grudnia 2018 r. można było składać oferty na objęcie tego stanowiska. Jak informuje nas Michał Nowak z Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej GZM, wpłynęły cztery zgłoszenia. Obecnie są one analizowane pod kątem zgodności z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu o naborze.

– Jeśli oferty będą spełniały wymagania formalne, to w pierwszej połowie stycznia odbędą się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami – mówi Michał Nowak. – Konkurs powinien zostać rozstrzygnięty pod koniec stycznia br. Wybrana osoba swoją funkcję powinna objąć z początkiem lutego.

Reklama

Głównym zadaniem dyrektora ZTM ma być usprawnienie systemu komunikacji. Komunikacja miejska, jak słyszymy, ma zacząć funkcjonować na nowych, lepszych dla pasażerów zasadach.

– Od przyszłego dyrektora oczekujemy także nowego spojrzenia na sposób organizacji transportu na terenie całej Metropolii – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM, odpowiadający za kwestie związane z transportem.

Pasażerowie nie powinni na razie odczuć zaistniałych zmian organizacyjnych w funkcjonowaniu komunikacji. Pojazdy kursować będą po niezmienionych trasach, według dotychczasowych rozkładów jazdy i w dotychczasowych barwach (w Tychach autobusy i trolejbusy są zielono-żółte). Przemalowywanie pojazdów będzie wprowadzane etapami.

– Cały czas można podróżować na poprzednich biletach, ale do sprzedaży trafią też bilety z nowym jednolitym wzorem – informuje Michał Nowak. – 1 stycznia 2019 r. wprowadzona została jedna istotna zmiana w taryfie biletów okresowych (7-, 30- lub 90-dniowy). Dostępne są jedynie bilety ważne od wskazanej przez pasażera daty. Oznacza to, że już w momencie zakupu pasażer będzie decydować, od kiedy ma zacząć obowiązywać jego bilet. Do tej pory w sprzedaży były również bilety ważne od pierwszego skasowania – aby je aktywować konieczne było dwukrotne przyłożenie karty do czytnika, co czasami sprawiało podróżnym problem. Jeśli ktoś zapomniał tego zrobić, podróżował bez ważnego biletu. Dlatego wzorem innych miast zdecydowano o wycofaniu tego rodzaju biletów.

Działa już nowa strona internetowa. Pod adresem www.metropoliaztm.pl można znaleźć m.in. aktualne rozkłady jazdy dla wszystkich linii ZTM (w tym tyskich trolejbusów) oraz wyszukiwarkę połączeń.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia została powołana do życia 1 lipca 2017 roku; zrzesza: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Knurów, Kobiór, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze, Zbrosławice

(pp)

Reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj