Przewodniczący Gramatyka nie został odwołany

0
Przewodniczący Maciej Gramatyka przed głosowaniem na sesji Rady Miasta Tychy 25.01.2018r.

Przewodniczący Gramatyka nie został odwołany. Wczoraj (25.01) na sesji Rady Miasta Tychy głosowano nad odwołaniem Macieja Gramatyki z funkcji przewodniczącego Rady Miasta Tychy. Taki wniosek złożyli na grudniowej sesji radni opozycji z Prawa i Sprawiedliwości oraz stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną. Większość radnych głosowała przeciw temu wnioskowi.

Na sesji Rady Miasta Tychy, która odbyła się 19 grudnia 2017 r., radni opozycyjnych klubów Prawo i Sprawiedliwość oraz Tychy Naszą Małą Ojczyzną złożyli wniosek o odwołanie Macieja Gramatyki (Platforma Obywatelska) z funkcji przewodniczącego Rady Miasta. W ocenie wnioskodawców, jak można było usłyszeć, obecny przewodniczący wykorzystywał sprawowaną funkcję do prowadzenia partykularnej działalności politycznej swojego ugrupowania. Wniosek padł po uchwaleniu budżetu z poparciem opozycji i był sporym zaskoczeniem dla wielu radnych. Wcześniej opozycja spotkała się z prezydentem Tychów.

W akcie desperacji, wbrew regulaminowi, Maciej Gramatyka odmówił 19 grudnia poddania pod głosowanie rady propozycji rozszerzenia porządku obrad. W końcu, po dużym rozgardiaszu, pod wpływem argumentów prawnika – zarządził głosowanie nad rozszerzeniem . Okazało się, że większość radnych również nie chciała rozszerzenia. Tym samym wniosek o odwołanie przeszedł automatycznie na sesję styczniową.

Rada Miasta Tychy liczy 25 radnych. Platforma Obywatelska jest w koalicji z proprezydenckimi radnymi klubu Inicjatywa Tyska. Radni PiS i TNMO stanowią grupę 9 osób. Przeprowadzone na sesji 25 stycznia głosowanie zaczęło się nietypowo, bo zaliczana do kręgu opozycji niezrzeszona radna Ewa Węglarz (dawniej klub PiS), zakomunikowała, że pomyliła się, wypełniając kartę do głosowania i poprosiła o nową. Radca prawny poinformował, że to niemożliwe.

Wynik tajnego głosowania nie był zaskoczeniem: 14 radnych głosowało przeciwko wnioskowi opozycji o odwołanie M. Gramatyki, 10 radnych poparło ten wniosek. Tym samym Maciej Gramatyka utrzymał stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Tychy.

(baz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here