Przybywa zakażonych górników

0
KWK Pniówek w Pawłowicach; fot. Renata Botor

Do 44 wzrosła liczba górników kopalni „Pniówek” w Pawłowicach (powiat pszczyński), u których potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Informację podała 7 maja wieczorem Jastrzębska Spółka Węglowa, do której należy KWK „Pniówek”. W kopalni „Zofiówka” potwierdzono zakażenie u dwóch pracowników. Na kwarantannie przebywa 256 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W czwartek, 7 maja, rozpoczęły się badania przesiewowe górników z kopalni „Pniówek”. Zakończyły się wieczorem. Przystąpiło do nich około 200 górników. Na 8 maja zaplanowano badania równie licznej grupy.

– Są one tak zorganizowane, aby można było zbadać całą brygadę górniczą. Taki sposób prowadzenia badań pozwoli ustalić, kto powinien poddać się ewentualnej kwarantannie. Badamy i od razu poznajemy krąg pracowników, których należy otoczyć szczególną troską – mówi Artur Dyczko, wiceprezes zarządu i szef Sztabu Kryzysowego JSW.

– W kopalni są przestrzegane obostrzenia sanitarne wprowadzone w połowie marca. Utrzymujemy ruch zakładu górniczego. Dostosowujemy zasady organizacji pracy do aktualnych warunków. Bezpieczeństwo załogi  jest dla nas najważniejsze. Zastosowaliśmy wszystkie dostępne środki, aby zminimalizować ryzyko zarażenia, jednak w czasie pandemii nie da się całkowicie wykluczyć zagrożenia  – podkreśla wiceprezes Dyczko.

Załoga „Pniówka” zdaje sobie sprawę, że należy zachować szczególną ostrożność. Ta zasada obowiązuje również poza zakładem pracy.

– Kiedy mówimy o utrzymaniu miejsc pracy, załoga wie, że to nie jest puste ani wyświechtane hasło. Z całego świata napływają niedobre informacje. JSW wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec kontrahentów i szuka nowych rynków zbytu. My nie walczymy o jakiś wynik zapisany w tabelkach. Bronimy miejsc pracy dzięki którym dziesiątki tysięcy rodzin ma źródło utrzymania – mówi wiceprezes Dyczko.

(t), źródło: JSW  SA

18 górników zarażonych koronawirusem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here