Przygoda z Tyszakami

0
Reklama

Teo, Tuli i Tika – to trzy sympatyczne skrzaty, bohaterowie książki pt. „Tyszaki”, napisanej przez tyszankę Magdalenę Kulus.

– Skrzaty to postacie pojawiające się w literaturze od dawna. Stwierdziłam, że można stworzyć ich tyską wersję – tak powstały Tyszaki. Mam nadzieję, że wędrując po Tychach, dzieci będą ich szukać nie tylko w opisanych w książce miejscach, ale też pod kępkami traw, w koronach drzew, na ławkach i skwerach. Zależało mi na tym, by dodać naszemu miastu nieco magii i myślę, że to się udało – mówi Magdalena Kulus, autorka książki.

Magdalena Kulus, autorka bajki; fot. Basia Marzec

W Gemini Park Tychy można oglądać wystawę związaną z bohaterami książki. Osobiście Tyszaki pojawią się w Gemini Park w piątek, 11 czerwca. Dla wszystkich dzieci będą przygotowane niespodzianki związane z tyskimi skrzatami. W ten sam dzień będzie miała miejsce premiera słuchowiska pt. „Tyszaki”, przygotowanego przez pracowników i animatorów kultury z Miejskiego Centrum Kultury.

„Tyszaki” bezpłatnie otrzymają także rodzice dzieci, które urodziły się w 2021 roku, jeśli tylko zapiszą pociechę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.

– Wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że nie ma lepiej działającej na wyobraźnię dziecka czynności niż czytanie. Pamiętajmy także, że czytając dziecku zaspokajamy jego najważniejsze potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas ani komputer ani telewizja – zachęca Anna Krawczyk, dyrektor MBP w Tychach.

Reklama

Dodatkowo dzieci w wieku 7-12 lat mogą wziąć udział w programie animacyjnym pt. „Przygoda z Tyszakami” organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury. Bajkowe skrzaty: Tula, Tik i Teo zabiorą dzieci 12 czerwca o godz. 15.00 oraz o 17.30 w objazdową wycieczkę wesołym autobusem po Tychach.

– W ramach wycieczki dzieci zobaczą fontannę na rynku, plac zabaw „Balbina”, Park Niedźwiadków, plac pod Żyrafą oraz Paprocany. Uczestnicy wycieczki będą mogli wziąć udział w grach i zabawach prowadzonych przez książkowe skrzaty – mówi Małgorzata Król, dyrektor MCK.

Zapisy na wycieczkę z Tyszakami prowadzi Klub Wilkowyje MCK, pod numerami telefonów: 32 227 26 22, 691 770 344, w godz. 10.00-15.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Liczba miejsc ograniczona.

– Jestem pewien, że dzieci polubią bohaterów tej bajki, czyli trójkę sympatycznych skrzatów, które zamieszkały w Tychach i przeżywają w naszym mieście niesamowite przygody. Książki otwierają przed nami nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy i wzbogacają naszą wyobraźnię  – mówi Maciej Gramatyka, wiceprezydent Tychów ds. społecznych.

(J)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here