Przygotowania Fiat Chrysler Automobiles do produkcji w czasie epidemii

0
Zmienione wejście do zakładu FCA Poland w Tychach, fot. Jan Drapała Human Resources FCA Poland SA
Reklama

Zakład Fiat Chrysler Automobiles Poland w Tychach w przyszłym tygodniu wznawia produkcję samochodów. Koronawirus  jest jednak wciąż aktywny, zwłaszcza w województwie śląskim. Dlatego przed ponownym wpuszczeniem pracowników, fabryka poczyniła pewne przygotowania.

W przyszłym tygodniu, po trzymiesięcznej przerwie w produkcji, spowodowanej zagrożeniem koronawirusem, tyski zakład Fiat Chrysler Automobiles Poland wznowi produkcję fiatów 500, abarthów i lancii ypsilon.

– Zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pracy w nowych warunkach potraktowane zostało priorytetowo – mówi Beata Dziekońska, rzecznik prasowa spółki Fiat Chrysler Automobiles Poland. – Dokonano kompleksowej analizy ryzyka związanego z nowymi zagrożeniami, identyfikując obszary wymagające zmian. Opracowane zostały specjalne procedury wprowadzające środki bezpieczeństwa ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Zgodnie z przyjętym planem przeprowadzono szereg działań i zmian organizacyjnych likwidujących lub radykalnie zmniejszających zagrożenia.

Jak informuje Beata Dziekanowska, przed wejściem na teren zakładu pracownikom będzie mierzona temperatura (powstał specjalny system stacjonarnego monitoringu termowizyjnego). Aby uniknąć błędu pomiaru temperatury zadaszono przestrzeń bezpośrednio przed bramami wejściowymi. Za pomocą przenośnych kamer termowizyjnych dokonywany jest pomiar temperatury osób wjeżdżających samochodami.

Każdy z pracowników, jak słyszymy, otrzymał pocztą ulotkę z podstawowymi informacjami o nowych zasadach wprowadzonych w firmie wraz z maseczką na dojazd do fabryki. Została zmieniona organizacja szatni pracowniczych, przeprowadzono relokację 1300 osób dla zapewnienia bezpiecznej przestrzeni, dokonano reorganizacji stanowisk pracy dla zapewnienia bezpiecznego 1,5 metrowego dystansu między pracownikami, zamontowano osłony rozgraniczające.

Reklama

Obowiązywać będą nowe zasady wejścia i poruszania się po fabryce. Aby się w tym wszystkim nie pogubić rozmieszczono na terenie zakładu ponad 5000 znaków graficznych, ponad 100 plakatów informacyjnych i 2000 m oznaczeń poziomych.

– Zakład zapewnia pracownikom dodatkowe środki ochrony indywidualnej, takie jak maseczki, okulary i przyłbice, wprowadzona została zasada używania maseczek podczas pracy na każdym stanowisku – informuje rzecznik FCA Poland. – Przygotowano ponad 200 punktów ze środkami do dezynfekcji. Opracowano 552 standardy SOP dezynfekcji miejsca pracy obejmujące prawie 7300 urządzeń. Pracownicy są zobligowani do dezynfekcji swojego miejsca pracy każdorazowo przed jej rozpoczęciem, na co przeznaczony został dodatkowy czas 10 min w dniu roboczym.

Wprowadzono zmiany przy zakupie i wydawaniu posiłków w zakładowych stołówkach, zamontowano osłony separujące. Rozwiązania tego typu objęły 19 stref wypoczynku, 14 stołówek i jadalni, 62 toalety. Zainstalowano 265 dozowników ze środkiem do dezynfekcji rąk.

Pierwszego dnia pracy, jak słyszymy, każdy z pracowników odbędzie godzinne szkolenie informujące o nowych zasadach i procedurach obowiązujących w miejscu pracy, konieczności dbania o czystość i higienę, prawidłowego korzystania ze środków ochrony indywidualnej, jak również o zasadach, które powinny być stosowane podczas kasłania, kichania, mycia i dezynfekcji rąk. Pracownicy inżynieryjni i biurowi mieli już okazję skorzystać w czasie postoju ze specjalnego szkolenia on line „We restart together”, dedykowanego bezpiecznemu powrotowi do pracy.

Wprowadzono dodatkowe cykle czyszczeń kącików wypoczynkowych i toalet (6-krotny wzrost), jadalni, szatni, palarni (2-krotny wzrost), bram wejściowych (3-krotny wzrost). Dodatkowo wprowadzono dezynfekcję poprzez zamgławianie zakładu przed uruchomieniem (277 237 m2 powierzchni). Raz w tygodniu, w dni wolne od pracy, prowadzona będzie dezynfekcja obszarów wspólnych, poprzez zamgławianie (chodzi o 8227 m2 powierzchni).

Działania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom FCA Poland i spółek zostały podjęte również w Przychodni NZOZ Via-Med. Przyjmowanie pracowników w przychodni, jak słyszymy, odbywa się po wcześniejszym umówieniu się na wizytę lub pracownik może skorzystać z teleporady lekarza.

– Tyski zakład FCA wznowi produkcje 16 marca – mówi Beata Dziekanowska. – W tygodniu poprzedzającym ponowne przystąpienie do pracy w tyskim zakładzie FCA Poland przeprowadzono audyt certyfikujący spełnienie niezbędnych wymagań bezpieczeństwa dla ponownego uruchomienia, z zastosowaniem specjalnej Check-list opracowanej dla zakładów FCA. Wynik audytu w pełni potwierdził spełnienie wymagań zarówno korporacyjnych jak i krajowych umożliwiających bezpieczny powrót do pracy.

(pp)

fot. źródło: FCA Poland SA

Rusza produkcja w tyskiej fabryce Fiat Chrysler Automobiles

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj