Przyłbice ochronne z drukarek 3D

0
Pracownicy Nexteer Automotive drukują przyłbice ochronne dla tyskiego szpitala; fot. Nexteer Automotive

Inżynierowie z centrum technicznego Nexteer Automotive w Tychach i Gliwicach od kilku dni drukują w technice 3D przyłbice (maski) ochronne, aby wspomóc lekarzy i ratowników walczących z epidemią koronawirusa.

Jak informuje nas Piotr Dembiński, menedżer ds. komunikacji Nexteer Automotive, pracownicy firmy są gotowi pomóc w uruchomieniu podobnej produkcji każdemu posiadaczowi drukarki 3D.

Sami wytwarzają obecnie około 100 egzemplarzy na dobę. Sprzęt, dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Tychach, trafia do lokalnych służb medycznych. Na co dzień specjaliści Nexteer projektują i produkują w Gliwicach oraz Tychach nowoczesne systemy sterowania dla największych koncernów motoryzacyjnych na świecie.

Drukarka 3D; fot. Nexteer Automotive

Jak słyszymy, inżynierowie potrzebowali jedynie dwóch dni, aby stworzyć pierwsze egzemplarze przyłbic. Wytwarzane są one na drukarkach 3D, których firma używa zwykle do prototypowania układów kierowniczych dla klientów koncernu. Cały projekt powstał przy współpracy z Markiem Macnerem, znajomym jednego z menedżerów centrum technicznego Nexteer, który przekazał design maski firmie i sam tworzy przyłbice.

Inżynierowie Nexteer szacują, że do końca tygodnia uda im się wyprodukować ok. 500 sztuk. Ich rozdysponowaniem zajmuje się Urząd Miejski w Tychach. Firma ma zamiar produkować maski do momentu, gdy tylko będzie miała odpowiednie materiały do ich produkcji.

Mówi Piotr Dembiński, menedżer ds. komunikacji Nexteer Automotive:

 

– Pomoc, z jaką zgłaszają się do nas firmy działające na terenie miasta nieustannie nas zaskakuje. To bardzo budujące, że w trudnych sytuacjach potrafimy się zjednoczyć i wzajemnie wspierać. Teraz tego wsparcia najbardziej potrzebują służby medyczne. Dlatego maski trafią w pierwszej kolejności do ratowników medycznych z pogotowia ratunkowego oraz lekarzy i pielęgniarek w dwóch tyskich szpitalach – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Kontakt dla posiadaczy drukarek 3D chętnych do rozpoczęcia produkcji przyłbic ochronnych: piotr.dembinski@nexteer.com

Fot. Nexteer Automotive

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here