Przywrócony obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. Arcybiskup odwołał dyspensę

0
Ks. abp Wiktor Skworc metropolita katowicki; fot. ZB
Reklama

Dzisiaj (20 czerwca) w kościołach archidiecezji katowickiej odczytywany jest komunikat ks. abp. Wiktora Skworca o odwołaniu dyspensy od uczestnictwa w mszach świętych w niedziele i święta nakazane. Dyspensę (czyli zwolnienie z tego obowiązku) wprowadzono w związku z epidemią.

Działając zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski (podjętą na 389. Zebraniu Plenarnym w Kalwarii Zebrzydowskiej w dniach  11–12 czerwca br.) z dniem 20 czerwca 2021 r. metropolita katowicki ks. abp. Wiktor Skworc odwołuje dyspensę od uczestnictwa w mszach świętych odprawianych w niedziele i święta nakazane. Oznacza to, że od dzisiaj (20 czerwca ) katolicy mają obowiązek święcić dzień święty poprzez uczestniczenie w Eucharystii.

– Mając na uwadze, że Eucharystia jest źródłem i szczytem chrześcijańskiego życia, a także sakramentem spotkania z żywym Jezusem Chrystusem, usilnie zapraszam wszystkich wiernych archidiecezji do nieustannego odkrywania wartości świętej Wieczerzy, szczególnie poprzez regularne uczestnictwo w niedzielnej Mszy Świętej – czytamy w komunikacie metropolity katowickiego. –  Licząc na życzliwe przyjęcie tego zaproszenia, nadal proszę Was o respektowanie aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

Ks. abp. Wiktor Skworc w swoim dekrecie odwołującym dyspensę przypomina fragment p.2181 Katechizmu Kościoła Katolickiego: „wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w niedziele i dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt), lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki”.

(pp)

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here