Pszczyna tuż przed wybuchem III powstania śląskiego. Muzeum przygotowało film

1
fot. z arch. Muzeum Zamkowego/FB
Reklama

Muzeum Zamkowe w Pszczynie, wpisując się w obchody upamiętniające setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego, przygotowało film o wydarzeniach poprzedzających noc z 2 na 3 maja 1921 roku. Ten dramatyczny zryw niepodległościowy sprawił, że część Górnego Śląska znalazła się w granicach Polski.

Jak zapowiada Muzeum, film przenosi nas sto lat wstecz do ówczesnej Pszczyny i próbuje dokonać rekonstrukcji zdarzeń z ostatnich godzin przed wybuchem powstania.

„Najpierw odwiedzimy zamek książąt von Pless, gdzie siedzibę miał proniemiecki Związek Wiernych Ojczyźnie Górnoślązaków. Następnie udamy się do Paleji, w której rezydował Powiatowy Kontroler Międzysojuszniczej Komisji Plebiscytowej włoski major Caricati. W końcu trafimy do Jankowic pod Pszczyną, aby wziąć udział w ostatniej naradzie sztabu powstańczego pod kierownictwem Stanisława Krzyżowskiego. Zapraszamy do niezwykłej podróży w czasie zilustrowanej eksponatami i licznymi archiwalnymi zdjęciami” – zachęca Muzeum.

Premiera filmu odbędzie się na kanale facebookowym Muzeum Zamkowego w Pszczynie 2 maja o godz. 12.00 – https://www.facebook.com/zamekpszczyna/posts/10159511920464529

(r), źródło: Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Reklama
Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Dlaczego Ślązaku nie przeciwstawisz się tej jawnie sfałszowanej propagandzie historycznej, którą polacy tak konsekwentnie manifestują aby zrobić z ciebie zwykłego, posłusznego, śląskiego głupka, który im ochoczo przyklaskuje ??

    Każdy w miarę oczytany Ślązak wie, że po upadku po I-wojennej koncepcji na Państwo Górnośląskie, o którą usilnie zabiegali: Józef Kożdoń, Dr Ewald Latacz, Księże pszczyński Henryk XV i wielu wielu innych śląskich oficjeli, o czym można poczytać w ówcześnie wydawanej prasie „Bund-Związek”, śląska ludność słowiańska za sprawą Powstań zwyczajnie przeciwstawiała się germańskiej, napływowej od III wieków dominacji na tym terenie, a nie walczyła o to by stać się Polakiem i oddać swoją ziemie nowym polskim panom. Ślązacy walczyli o język śląski, jakże później tępiony przez nowych polskich okupantów. Walczyli o religię w języku śląskim. Walczyli o zachowanie autochtonicznej, tutejszej tożsamości śląskiej i samo-rządzenie.

    Celem Powstań miało być już realizowanie alternatywnej koncepcji niepodległościowej, polegającej na federacji autonomicznego państewka (województwa) śląskiego z nowo powstałą II Rzecząpospolitą. Państewko to miała być w pełni niezależnym tworem, a jedynie współistnieć na pewnych zasadach z Polską. 15 lipca 1920 roku Autonomia Śląska stała się faktem i została wpisana do nowej konstytucji Polskiej. To zmotywowało naszych przodków do II i III Powstania Śląskiego. To za to przelewali swoją krew i skazywali swoje rodziny na wielkie ryzyko egzystencjonalne.

    To co się obecnie dzieje to jawne kolonialne fałszerstwo historii. Jawne wypaczanie prawdziwego kontekstu tamtych dni. Jawna drwina z poległych Ślązaków, naszych dziaków i praojców.
    DLATEGO ŚLĄZKAU POWIEDZ STANOWCZE NIE POLSKIM KOLONIALISTOM !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj