Purpurowy deszcz na Dzikiej Plaży

1
Sebastian Riedel. W tle zdjęcie jego ojca Ryszarda Riedla (1956-1994), wokalisty Dżemu; fot. Grzegorz Giczel

W sobotę 2 września odbyła się czwarta edycja koncertu Rock na Dzikiej Plaży. Zagrali tradycyjnie: Dżem i Cree, a także Kobranocka i Proletaryat. Wieczór obfitował w wiele muzycznych niespodzianek. Poza własnym repertuarem gwiazdy zagrały covery m.in. AC/DC, Guns’n’Roses, Erica Claptona, a nawet Prince’a! Imprezie towarzyszył konkurs młodych zespołów. Wygrała go grupa Biegun Zachodni z Rzeszowa.

Rzeszowski zespół w nagrodę otrzymał 4 tys. zł, które ufundowała gmina Tychy. Symboliczny czek w imieniu prezydenta Andrzeja Dziuby wręczyła wiceprezydent Daria Szczepańska. W konkursie Rock na Dzikiej Plaży wystąpiły jeszcze zespoły Blackberry Brothers z Oleśnicy i Double Blind z Tychów.

Po energetycznych występach Proletaryatu i Kobranocki rozpoczęła się kilkugodzinna rockowo-bluesowa uczta z Dżemem i Cree jako daniami głównymi. W opinii wielu widzów, występ na tegorocznym Rock na Dzikiej Plaży był jednym z najlepszych w historii Cree. Sebastian Riedel i spółka zagrali z polotem. Podobać mogły się też sety z zaproszonymi gośćmi. Na scenie pojawił się m.in. Jerzy Styczyński, Andy MC, Andrzej „Kobra” Kraiński z Kobranocki oraz wokalista zespołu 4Szmery – Robert „Sierściu” Mastalerz. Z tym ostatnim muzycy wykonali razem covery AC/DC („You Shook Me All Night Long”) i „Guns’n’Roses („Sweet Child O’Mine”). Z kolei w utworze „Po co więcej mi”, dedykowanemu zmarłym rodzicom Sebastiana, w tle pojawiły się zdjęcia nie tylko Małgorzaty i Ryszarda Riedlów, ale również nieżyjących muzyków: Pawła Bergera, Tadeusza Nalepy i Jana „Kyksa” Skrzeka” oraz zmarłego niedawno fana Cree – Mateusza.

 

Dżem przed występem odebrał potrójną „Platynową Płytę” za sprzedaż kompilacyjnego albumu „Złoty Paw” (ukazał się w serii „Złota Kolekcja”, zawierającej nagrania najlepszych polskich wykonawców muzyki rozrywkowej). Podczas koncertu Dżem wykonywał utwory, które rzadziej grywa na żywo – m.in. „Modlitwę” i „Tylko Ty i Ja”. Przed „Naiwnymi pytaniami” Jerzy Styczyński i Sebastian Riedel zagrali wspólnie „Purple Rain” („Purpurowy deszcz”) – przebój Prince’a, który zmarł w zeszłym roku. Z coverów było też „Cocaine” Ericka Claptona. Na bis wraz z Cree muzycy wykonali wspólnie „Whisky”.

Koncert prowadził tradycyjnie Piotr Baron, dziennikarz muzyczny Programu Trzeciego Polskiego Radia.

ZDJĘCIA: GRZEGORZ GICZEL

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here