Ranking najlepszych liceów i techników

0
Wśród techników z naszego regionu najwyżej zostało sklasyfikowane Technikum w PZS w Bieruniu - 104 miejsce; fot. Patrycja Śliwka
Reklama

Miesięcznik „Perspektywy” oraz portal pod tą samą nazwą po raz 19. przygotował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. To najbardziej prestiżowe tego typu zestawienie w naszym kraju. W czołówce brakuje szkół z naszego regionu. Najwyżej sklasyfikowane liceum to I LO im. L. Kruczkowskiego w Tychach (133. miejsce). Z naszych techników najwyżej jest Technikum w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu (104. miejsce).

Zgodnie z postanowieniem kapituły rankingu licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.), oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane z protokołów komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

Jeśli chodzi o technika, to zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz dodatkowo – wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.) Dane uzyskiwano z tych samych źródeł, co w przypadku liceów.

Najlepszym liceum w Polsce jest XIII Liceum Ogólnokształcące ze Szczecina. W zestawieniu 500 placówek 133. miejsce zajęło I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach. W ubiegłym roku miało 183. pozycję, a więc odnotowało awans. W ogólnopolskim zestawieniu z naszego regionu odnotowano jeszcze na 216. pozycji I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie (awans z 302. miejsca).

Reklama

Więcej liceów z naszego regionu sklasyfikowano w rankingu wojewódzkim (na 100 szkół najlepsze jest III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach). Oto poszczególne pozycje i szkoły:

14. I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach,

57. III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie,

63. I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Mikołowie,

69. II LO im. Cypriana Kamila Norwida w Tychach,

88. IV Liceum Ogólnokształcące w Tychach,

91. Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Bieruniu,

98. Liceum Ogólnokształcące w ZSO w Pawłowicach.

Najlepszych technikum w Polsce zostało Technikum Elektroniczne w Zespole Szkół Elektronicznych im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy. W zestawieniu szkół tego typu z naszego regionu najwyżej zostało sklasyfikowane Technikum w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu – na 104. miejscu. Bieruńskie technikum pierwszy raz znalazło się w trzysetce. Na 149. pozycji znalazł się kolejny debiutant rankingowy – Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach. Na 168. miejscu sklasyfikowano Technikum nr 4 im. H. i K. Wejchertów w Zespole Szkół nr 5 w Tychach (poprzednio 171. miejsce). Na 175. miejscu znalazło się Technikum w ZSO im. Jana Pawła II w Pawłowicach (debiut w rankingu), a na 208. miejscu Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 4 w Tychach (poprzednio 207. pozycja).

Jeśli chodzi o ranking techników w województwie śląskim (100 szkół), zwyciężyło Technikum nr 3 w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Oto miejsca w zestawieniu wojewódzkim techników z naszego regionu:

18. Technikum w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu,

24. Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach,

28. Technikum nr 4 im. H. i K. Wejchertów w ZS nr 5 w Tychach,

30. Technikum w ZSO im. Jana Pawła II w Pawłowicach,

36. Technikum nr 3 w ZS nr 4 w Tychach,

47. Technikum nr 2 w ZS nr 2 w Tychach,

58. Technikum w Zespole Szkół Technicznych w Mikołowie,

60. Technikum nr 6 w ZS nr 7 w Tychach,

65. Technikum nr 3 w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie,

96. Technikum w Powiatowym Zespole Szkół w Lędzinach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here