Renata Botor-Pławecka

Renata BotorRenata Botor-Pławecka
tel. 731 550 460
botor@noweinfo.pl
Redaktor działu „powiat pszczyński”

Dziennikarka specjalizująca się w trudnej sztuce wywiadu. Autorka wielu tekstów, odkrywających tajemnice lokalnej historii. Zajmuje się również bieżącymi sprawami społecznymi. Obojętnie czy przeprowadza wywiad, pisze reportaż historyczny lub tekst interwencyjny – dla niej najważniejszy jest człowiek, jego los, pasje i emocje.
Renata Botor-Pławecka jest autorką książki (zbioru wywiadów) pt. „Stąd w świat. Rozmowy ze sławnymi osobami z Pszczyny i okolic (LWP „Echo”, Tychy 2013).

Nagrody i wyróżnienia:

2016 (marzec)
Nagroda w ogólnopolskim konkursie dziennikarskim Stowarzyszenia Gazet Lokalnych „SGL Local Press” w kategorii „Wywiad i inne gatunki publicystyczne” za wywiad pt. „Woda wysycha, Żyd zostaje”

2016 (styczeń)
Honorowe wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Nagrody SDP 2015 – w kategorii Nagroda im. Janusza Kurtyki. Wyróżniono publikację „Wiózł więźniów w marszu śmierci”.

Wyróżnienie honorowe Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w ramach Nagrody im. Aleksandra Milskiego dla mediów lokalnych za podejmowanie tematów ważnych dla społeczności – dla redakcji Górnośląskiego Tygodnika Regionalnego „Echo” w składzie: Jarosław Jędrysik, Renata Botor-Pławecka i Zdzisław Barszewicz.

2015 (marzec)
Nagroda specjalna Muzeum Powstania Warszawskiego w konkursie SGL Local Press za teksty poświęcone Ludwikowi Kamińskiemu, jednemu z laureatów Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”.

2014 (maj)
Nominacja do Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy 2013 r. W finale 10. edycji ogólnopolskiego konkursu znalazł się wywiad z reżyserem amatorem Józefem Kłykiem, opublikowany w książce „Stąd w świat. Rozmowy ze sławnymi osobami z Pszczyny i okolic”.

2013
Nominacja do nagrody w konkursie Stowarzyszenia Gazet Lokalnych – za tekst „Dymy nad Tychami” (współautorstwo).