Rekordowa kontrabanda: tytoń warty 14,5 mln zł

0
Przejęte papierosy zza wschodniej granicy warte są 14,5 mln zł; fot. IACS

Funkcjonariusze śląskiej służby celno-skarbowej przejęli blisko 8,3 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Podczas rozładunku lewego towaru w rejonie Pszczyny na gorącym uczynku mundurowi zatrzymali kierowcę tira i pięciu mężczyzn. Gdyby przemycone papierosy trafiły do obrotu to Skarb Państwa straciłby 9 mln zł tytułem niezapłaconych ceł i podatków.

Jak informuje kom. Grażyna Kmiecik, oficer prasowy Izby Administracji Celno-Skarbowej w Katowicach, do przejęcia kontrabandy doszło w pobliżu DK-81 na niepozornym placu w powiecie pszczyńskim (dla dobra śledztwa IACS nie podaje dokładnej lokalizacji – przyp. red.). Mobilny patrol zauważył dość nietypowy przeładunek towaru z tira do niewielkiej ciężarówki. Kilku mężczyzn w pośpiechu wyładowywało dziesiątki pudeł kartonowych. Mundurowi podejrzewali, że to może być rozładunek nielegalnego transportu papierosów. W takie kartonowe pudła pakowane są zwykle papierosy, które pochodzą z poza Unii Europejskiej.

Podejrzenia funkcjonariuszy potwierdziły się. W kartonach znajdowały się papierosy zza wschodniej granicy. Mundurowi ustalili, że tirem na mazowieckich numerach rejestracyjnych przyjechał 37-letni kierowca. Mężczyzna miał dostarczyć towar pod wskazany adres i czekać na odbiorców. Po partie nielegalnych papierosów miało się zgłosić kilka osób. Mężczyzna kontaktował się z nimi używając kilku kart telefonicznych różnych operatorów. Podczas rozładunku na gorącym uczynku mundurowi zatrzymali kierowcę tira i pięciu mężczyzn, mieszkańców województwa śląskiego. Wszyscy otrzymali zarzuty prokuratorskie. Teraz grozi im wysoka kara grzywny, kara pozbawienia wolności do lat 3 lub obie kary łącznie.

W sumie mundurowi zabezpieczyli ponad 8,3 mln sztuk papierosów z rosyjskimi i białoruskimi banderolami. Ponad 1,5 mln sztuk zostało już przeładowanych do niewielkiej ciężarówki. Trefny towar miał trafić do nielegalnego obrotu na bazarach i targowiskach na terenie Śląska i Zagłębia.

Wartość rynkową kontrabandy funkcjonariusze oszacowali na ponad 14,5 mln zł. Gdyby przemycone papierosy trafiły do obrotu to Skarb Państwa straciłby 9 mln zł tytułem niezapłaconych ceł i podatków.

Przejęte papierosy zza wschodniej granicy warte są 14,5 mln zł; fot. IACS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here