Renata Botor-Pławecka z „Nowego Info” wyróżniona w Warszawie za wywiad

0
Renata Botor-Pławecka z nominacją za wywiad pt. "Kulejącego widzieli anioła"; fot. J. Jędrysik

Renata Botor-Pławecka z „Nowego Info” wyróżniona w Warszawie za wywiad. W czwartek 16 marca w Zamku Królewskim w Warszawie, podczas uroczystej gali, wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom ogólnopolskiego konkursu SGL Local Press 2016. Wśród wyróżnionych była Renata Botor-Pławecka, dziennikarka „Nowego Info”. Tym samym nasz tygodnik w ciągu niecałych dwóch miesięcy został po raz drugi doceniony za swoje dotychczasowe publikacje. Pod koniec stycznia otrzymaliśmy jako jedyni w Polsce prestiżową nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przyznawaną dla redakcji mediów lokalnych za podejmowanie tematów ważnych dla ich społeczności.

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych zrzesza 76 niezależnych tygodników z całej Polski, od 2008 r. organizuje konkurs dla dziennikarzy prasy lokalnej. Biorą w nim udział nie tylko członkowie stowarzyszenia.

Na konkurs SGL Local Press 2016 wpłynęło ponad 700 prac w dziesięciu kategoriach. W każdej kategorii jury obradujące w składzie: Mariusz Szczygieł – dziennikarz, reportażysta i pisarz (przewodniczący), Marcin Kowalczyk – redaktor naczelny Expressu Ilustrowanego, Mariusz Kowalewski – tvp.info.pl, Renata Gluza – miesięcznik Press, Andrzej Grygiel – fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej, Grzegorz Kopacz – Press, Marzanna Zielińska – TVN, Andrzej Poczobut – dziennikarz Gazety Wyborczej, działacz mniejszości polskiej w Grodnie typowało po siedem nominacji (pełna lista nominowanych tutaj), z których wybierano głównych laureatów w poszczególnych kategoriach.

Renata Botor-Pławecka zdobyła nominację SGL Local Press 2016 w kategorii „Wywiad i inne gatunki publicystyczne” za rozmowę z Krystyną Fuławką – matką niepełnosprawnego, 38-letniego syna Maćka, (który mentalnie jest dwuletnim dzieckiem) – opublikowany w numerze świątecznym Tygodnika „Nowe Info” z 20 grudnia 2016 r. Wywiad nosi tytuł „Kulejącego widzieli anioła…” (można go przeczytać tutaj). Krystyna Fuławka od 1995 r. jest przewodniczącą Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Pszczynie (obecna nazwa: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną), które po sześciu latach kończy w Piasku budowę domu dla niepełnosprawnych dzieci. Dom ten (nazwany Domem Kulejących Aniołów) budowany jest przez rodziców z myślą, by w przyszłości, gdy ich już zabraknie, dzieci miały w nim opiekę.

Lista zdobywców głównych nagród:

Tytuł Gazety Roku [Nagroda im. Bolesława Wierzbiańskiego Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności] przypadł „Tygodnikowi Podhalańskiemu” (zgodnie z regulaminem konkursu Gazetą Roku zostaje ta której dziennikarze zdobyli najwięcej nominacji i nagród).

DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE – Tomasz Matlakiewicz z „Gazety Żywieckiej” za „Smog nasz powszedni”.

DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE I INTERWENCYJNE – Karol Krawczyk z „Mazowieckiego To i Owo” za „Co z bankiem prezydenta i prezesa?”.

WYWIAD I INNE GATUNKI PUBLICYSTYCZNE – Honorata Rajca z „Tygodnika Regionalnego „Konkrety” za „Organy mają wypełniać ciszę”.

REPORTAŻ PRASOWY – Łukasz Opłatek z „Aktualności Lokalnych” za „Żyj, byle niedługo”.

FOTOGRAFIA I FOTOREPORTAŻ – Paweł Jędrusik z „Co Tydzień-Jaworzno” za „Ju-jitsu 21”.

MATERIAŁ VIDEO – Beata Frąckowiak-Piotrowicz z Jarocinska.pl za „Pogo-Dni – Gwiazda Specjalna Jarocin Festiwal 2016” http://www.jarocinska.pl/video/pogo-dni,3186

PORTAL GAZETY LOKALNEJ – Nowiny.pl

DZIENNIKARSKA AKCJA SPOŁECZNA LUB INTERWENCYJNA – „Tygodnik Starachowicki”, „Pomocna dłoń sąsiada”.

NAGRODA SPECJALNA: OKŁADKA 25-LECIA – „Gazeta Krotoszyńska”.

NAGRODA SPECJALNA MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – Zbigniew Czarnecki z „Mazowieckiego To i Owo” za „Dobry duch na rikszy”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here