RFST: Tychy najzdrowsze finansowo wśród miast-powiatów, Imielin piąty wśród gmin miejskich

0
Tychy, fot. ZB
Reklama

W ogólnopolskim Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce 2019 w grupie miast na prawach powiatu Tychy zajęły pierwsze miejsce, pokonując m.in. Warszawę, Sopot, Poznań, Gdańsk, Wrocław. W grupie gmin miejskich piąte miejsce zajął Imielin.

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego sporządzony został po raz trzeci. Tym razem dotyczył 2019 r. Autorami zestawienia są naukowcy z Uniwersytetu Krakowskiego. Przebadali kondycję finansową prawie 2,8 tys. polskich gmin, miast i powiatów, analizując ich dochody (ogółem, bieżące, własne), wydatki (w tym na inwestycje i na wynagrodzenia), nadwyżkę operacyjną (czyli różnice między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi), zaabsorbowane fundusze europejskie.

– Zespół badawczy pracował pod kierunkiem prof. dr. hab. Krzysztofa Surówki, kierownika Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – mówi Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy. – W skład jego zespołu weszli naukowcy z tej uczelni oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracowali na podstawie oficjalnych danych przekazanych przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

RFST przeprowadzono w pięciu kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, miasta na prawach powiatu, powiaty ziemskie.

W grupie 66 miast na prawach powiatu zwyciężyły Tychy, zostawiając za sobą drugą w rankingu Warszawę i trzeci Sopot. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze (według kolejności zajętych miejsc): Poznań, Gliwice, Gdańsk, Katowice, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Wrocław.

Reklama

Sukces odniósł również Imielin, który w grupie 235 gmin miejskich zajął bardzo dobre piąte miejsce. Wyprzedziły go tylko: Józefów (woj. mazowieckie), Puszczykowo (woj. wielkopolskie), Podkowa Leśna (woj. mazowieckie), Krynica Morska (woj. pomorskie). W tej kategorii np. Bieruń zajął 43 miejsce, a Lędziny 70.

W grupie 314 powiatów ziemskich zwyciężył powiat wrocławski (woj. dolnośląskie) przed powiatem poznańskim (woj. wielkopolskie) i powiatem bielskim (woj. śląskie), ale przyzwoity wynik zanotował powiat bieruńsko-lędziński, plasując się na 13 miejscu. Powiat pszczyński sklasyfikowany został na miejscu 37, a mikołowski na 86.

Spośród 1547 gmin wiejskich najlepsze wyniki uzyskały: Dobra (woj. zachodniopomorskie), Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie) i Kleszczów (woj. łódzkie). Kobiór znalazł się na 189 miejscu, Ornontowice na 355, Wyry – 460, Bojszowy – 660.

Natomiast Konstancin-Jeziorna (woj. mazowieckie), Rzgów (woj. łódzkie) i Łomianki (woj. mazowieckie) to liderzy w kategorii 628 gmin miejsko-wiejskich. W tej kategorii Pszczyna sklasyfikowana została na 232 miejscu.

– To duże wyróżnienie, ale przede wszystkim obiektywna ocena wysokiej jakości prac władz i urzędników samorządowych oraz potwierdzenie kompetentnych działań radnych, którzy decydują o kierunku rozwoju małych Ojczyzn – o rankingu powiedział Zygmunt Berdychowski, jego pomysłodawca, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

– Bardzo się cieszę, że Tychy zwyciężyły w rankingu opartym na rzeczywistych danych finansowych, a nie kryteriach ocennych – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. – Dobry gospodarz zawsze dba o finanse, tym bardziej cenne jest wyróżnienie właśnie w tym rankingu. Kondycja finansowa Tychów jest bardzo dobra – dzięki temu realizujemy wiele inwestycji. Skutecznie też pozyskujemy środki na ich realizację. W ubiegłym roku budżet naszej gminy po raz pierwszy w historii przekroczył miliard złotych. Indywidualny wskaźnik zadłużenia dla Tychów wyniósł w 2019 roku 3,5 proc. przy dopuszczanym 13,8 proc.  Dobra kondycja finansowa miasta jest bardzo istotna także z uwagi na coraz większe obciążenia finansowe nakładane przez władze centralne na samorządy. Zwłaszcza teraz, gdy pandemia koronawirusa tak mocno wpływa na  gospodarkę, widzimy jak istotna jest dbałość o finanse gminy. Przez spadek dochodów dopięcie budżetów dla wielu samorządów jest niezwykle trudne. Wygrywają ci, którzy lepiej potrafią zarządzać finansami.

W grudniu, w Karpaczu odbędzie się VI Europejski Kongres Samorządów i tam wręczone zostaną nagrody.

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here