Rock na Plaży – Cree bez Sylwestra Kramka

0
Cree; fot. Grzegorz Giczel

Dżem, Cree i Luxtorpeda – te zespoły były głównymi gwiazdami tegorocznej, szóstej już edycji koncertu Rock na Plaży (7 września). Nad Jeziorem Paprocańskim  Cree zagrało bez gitarzysty Sylwestra Kramka, który odszedł z grupy.

Sylwester Kramek grał w Cree od założenia zespołu. W komunikacie, który 6 września pojawił się profilu społecznościowym Cree nie podano konkretnych powodów odejścia Kramka. Przeczytać w nim można jedynie, że odbyło się za wspólnym porozumieniem. „(…) Przez niemal wszystkie te lata po tej drodze szedł z nami Sylwester Kramek. Bardzo ważna dla nas wszystkich postać. To był zaszczyt, że mogliśmy dzielić ze sobą nasze muzyczne życie. Od dnia dzisiejszego drogi zespołu Cree i Sylwestra Kramka, za wspólnym porozumieniem, rozchodzą się, ale każdy z nas wynosi z tych razem spędzonych chwil dobre wspomnienia, przyjaźń i sympatię na przyszłość. Dziękujemy sobie wzajemnie za setki koncertów, kilka nagranych płyt, godziny rozmów i wspólnie spędzonego czasu, który zapisuje się w pamięci każdego z nas”.

Nowym gitarzystą Cree został Bartek Miarka, znany w środowisku rock-bluesowym ze współpracy m.in. Jerzym Styczyńskim (Dżem), wokalistką bluesowo-folkową Aniką oraz jazz-rockowym zespołem Electric Groove Gang. Występował u boku amerykańskiego bluesmana Carlosa Johnsona, komponował muzykę do spektakli teatralnych. Współtworzy wrocławską kapelę HooDoo Band (funk, soul i rhythm and blues), w której wokalistką jest Alicja Janosz.

Przed gwiazdami koncertu wystąpiły początkujące zespoły, które rywalizowały o 4000 zł, ufundowane przez prezydenta Tychów. Jako pierwsza zagrała grupa Nothin To Lose wyłoniona została w konkursie „dla Tych Zagrają – Nowa Fala Tyskich Brzmień”. Ponadto zaprezentowały się kapele: Jutuber oraz Rosemary, które w eliminacjach do Rocka na Plaży okazały się najlepsze wśród 30 zespołów. Jury (muzycy Dżemu i Cree) zadecydowało, że nagroda trafiła do grupy Rosemary.

Na Dzikiej Plaży zaprezentował się tez ubiegłoroczny laureat imprezy – zespół Audioties, którego liderkami są dwie dziewczyny: Natalia Krzysztofik (śpiew, uczestniczka „Idola” i „Voice of Poland”) i Karolina Grabiec (gitara basowa). Grupa gra od 4 lat. Trudno ją zaszufladkować gatunkowo. Ich muzyka oscyluje wokół mocnego rocka.

Na dobre publikę rozgrzała energetyczna Luxtorpeda, której liderem jest Robert „Litza” Friedrich, gitarzysta i wokalista znany z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i Kazik na Żywo.

Tegoroczna występy Cree i Dżemu w Tychach miały swój jubileuszowy wymiar. Zespoły obchodzą bowiem w tym roku 25- i 40-lecie działalności muzycznej.

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here