Rock na Plaży: Dżem może spać spokojnie

0
Fot. Piotr Kaczmarczyk

W sobotę 3 września nad Jeziorem Paprocańskim odbył się koncert Rock na Plaży. Główną atrakcją był wspólny koncert zespołów Dżem i Cree oraz zaproszonych przez nich gości.

Najgoręcej było pod sceną na Dzikiej Plaży. Tam atmosfera była stricte koncertowa. To była jednak strefa bezalkoholowa. Dlatego sporo osób wybrało opcję pikniku na trawie z piwem zakupionym wcześniej w okolicznych sklepach. Kontakt ze sceną mieli oni dzięki dwóm telebimom ustawionych wzdłuż brzegu jeziora. Na darmowy koncert wybrali się starsi i młodsi, całe rodziny z pociechami (nawet tymi najmniejszymi) oraz z czworonożnymi pupilami.

Muzycy Dżemu mogą spać spokojnie. Rośnie już czwarte bodajże pokolenia fanów śląskich bluesmanów. Na ich koncercie świetnie bawił się m.in. 6-letni Michał i 7-letni Kuba. Obaj żałowali wprawdzie, że na bis nie było hitu „Czerwony jak cegła”, ale koncert uznali za udany.

Na bis Dżem i Cree zagrali „Wehikuł czasu” i „Skazanego na bluesa”. Wcześniej kapitalnie zabrzmiały utwory: „Człowieku co się z tobą dzieje” i „Jesiony”. Wtedy na scenie pojawił się Grzegorz Kapołka. Ten bluesowy gitarzysta świetnie współpracuje zarówno z Golec uOrkiestra, jak i z Tomaszem Stańko. Jam session też nie są mu obce.

Niespodzianką był set piosenek, które na początku lat 80. Ryszard Riedel z Dżemem wykonywali w musicalu „Pozłacany warkocz” Katarzyny Gärtner. Maciek Balcar i Sebastian Riedel zaśpiewali „Gizda” (w gwarze śląskiej) oraz powstańcze pieśni „Puść mnie matko” i „Opowiedzcie wiatry”.

Z wykonanego tego wieczoru repertuaru warto wymienić jeszcze „Mamy forsę, mamy czas” z pełnej hitów płyty „Detox” (niedoceniana funkowa kompozycja Bergera i Styczyńskiego, rzadko wykonywana na żywo) oraz antywojenny „Partyzant” (z ostatniego studyjnego albumu „Muza”).

Odnotujmy, że w ramach Rocka na Plaży wcześniej wystąpili: zespoły konkursowe, 5 Rano, Kasa Chorych i Grzegorz Kapołka Trio; a grupa Cree na Paprocanach promowała ubiegłoroczną płytę pt. „Heartbreaker” w wersji winylowej.

Koncert zorganizował Urząd Miasta Tychy, Miejskie Centrum Kultury oraz zespoły Dżem i Cree. Poprowadził go Piotr Baron, muzyczny dziennikarz radiowej „Trójki”.

Zdjęcia: Piotr KACZMARCZYK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here