Rola programu „Czyste Powietrze” w zwalczaniu ubóstwa energetycznego. 103 mld zł do wydania

0
fot. Alfonso Cerezo z Pixabay
Reklama

Program „Czyste Powietrze” zwalcza ubóstwo energetyczne i poprawia jakość powietrza poprzez dotacje dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na inwestycje zmniejszające tak zwaną niską emisję.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach informuje, że celem kompleksowego programu „Czyste Powietrze” jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Działania te, jak zapewnia WFOŚiGW, nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet, dzięki oszczędnościom finansowym.

O programie tym wspomnieliśmy już w poprzednim „Nowym Eko Info”. Przypomnijmy, że skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami (współwłaścicielami) domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych i dodajmy, że przewiduje dofinansowania na: źródło ciepła (wymianę, zakup, montaż), instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, mikroinstalację fotowoltaiczną, ocieplenie przegród budowlanych, stolarkę drzwiową i okienną, dokumentację (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa).

Jak informuje WFOŚiGW w Katowicach, realizacja programu rozpoczęła się w 2018 r. i potrwa do 2029 r., z tym że termin podpisywania umów mija z dniem 31 grudnia 2027 r., a zakończenie wszystkich prac objętych umową powinno nastąpić do 30 czerwca 2029 r.

Program „Czyste Powietrze” dysponuje budżetem 103 mld zł. Dotacje, jak słyszymy, udzielane są za pośrednictwem szesnastu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Więcej informacji znaleźć można na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (http://nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/aktualnosci/).

Reklama

Ze względu na epidemię koronawirusa, z WFOŚiGW w Katowicach można się kontaktować telefonicznie (numery na stronie wfosigw.katowice.pl), dzwonić na infolinię (32 60 32 252), korespondować tradycyjnie, lub  wysłać e-mail na adres: czystepowietrze@wfosigw.katowice.pl.

(pp), źródło: wfosigw.katowice.pl

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj