Rondo im. Tadeusza Mazowieckiego?

2
Rondo u zbiegu ulicy Myśliwskiej i ul. Legionów Polskich; fot. J. Jędrysik

Rondo im. Tadeusza Mazowieckiego? Do Rady Miasta Tychy złożono wniosek o nazwanie ronda powstałego u zbiegu ulic Myśliwskiej i Legionów Polskich imieniem Tadeusza Mazowieckiego. Z propozycją taką zwróciła się partia Nowoczesna.

W tym tygodniu przypada trzecia rocznica śmierci Tadeusza Mazowieckiego, premiera przełomu ustrojowego z 1989 r. (ostatniego premiera PRL i pierwszego premiera III RP). Zmarł 28 października 2013 r. O inicjatywie uczczenia Tadeusza Mazowieckiego nazwaniem jego imieniem nowego ronda u zbiegu ulic Myśliwskiej i Legionów Polskich poinformował nas Tomasz Bień, członek zarządu partii Nowoczesna w Tychach.

– Podejmując tę inicjatywę kierowaliśmy się chęcią uhonorowania jego osoby oraz oddania szacunku dla jego niestrudzonej działalności opozycyjnej i politycznej, w której dał się poznać jako mąż stanu, niestrudzony orędownik walki o demokrację i prawa człowieka – mówi T. Bień. – Chcąc poznać opinię tyskiej społeczności względem naszej inicjatywy będziemy zobowiązani za umożliwienie tyszanom zapoznania się z jej treścią na łamach tak opiniotwórczej na naszym terenie gazety jakim jest Państwa wydawnictwo.

Wniosek, jak słyszymy, złożony został 19 października. Najbliższa sesja Rady Miasta Tychy jest 27 października, czyli dzień przed trzecią rocznicą śmierci T. Mazowieckiego. Przesłany nam porządek obrad nie zawiera punktu o nazwanie ronda jego imieniem.

Propozycja Nowoczesnej najprawdopodobniej uznana zostanie za kontrowersyjną. Tadeusz Mazowiecki zapamiętany został bowiem nie tylko jako pierwszy premier wybrany po częściowo demokratycznych wyborach w 1989 r., ale również jako polityk odpowiedzialny za brak rozliczenia okresu komunizmu i tym samym zachowania przez komunistów (i służby specjalne PRL-u) dużych wpływów w III RP.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here