Rondo na razie nie dla ks. Kontnego

1
Sesja Rady Miasta Tychy 16 lutego; fot. ZB
Reklama

Rondo na razie nie dla ks. Kontnego. Wczoraj (16.02) radni prezydenckiej koalicji przeforsowali wycofanie z porządku obrad Rady Miasta Tychy propozycji nazwania ronda imieniem tyskiego księdza, który zginął w 1945 r., gdy bronił kobiet przed gwałtem ze strony żołnierzy radzieckich. Sprawa ma jeszcze wrócić pod obrady RM.

Społeczny projekt uchwały o nadaniu rondu u zbiegu ulic Myśliwskiej i Legionów Polskich imienia Sługi Bożego księdza Pawła Kontnego złożyła radna Ewa Węglarz (klub PiS). Pod projektem tym podpisało się kilkadziesiąt osób.

Ks. Paweł Kontny urodził się w Paprocanach w 1910 r., podczas okupacji hitlerowskiej za swoją patriotyczną postawę kapłan więziony był przez Niemców; zginął w 1945 r. zastrzelony przez radzieckiego żołnierza, gdy bronił przed gwałtem mieszkanki Lędzin. Sylwetkę księdza Kontnego i okoliczności jego śmierci szczegółowo opisaliśmy w Nowym Info nr 7.

Maciej Gramatyka (PO), przewodniczący Rady Miasta Tychy, zwołując sesję RM na 16 lutego włączył sprawę nazwania ronda imieniem ks. Kontnego do porządku obrad, ale po rozpoczęciu sesji, przy ustalaniu, czym faktycznie Rada Miasta będzie się 16 lutego zajmować (porządek taki przyjmują radni w głosowaniu) zaproponował, by punkt ten zdjąć z listy spraw przewidzianych tego dnia pod obrady. Przewodniczący uzasadniał swój wniosek tym, że z inicjatywy partii Nowoczesna od ubiegłego roku toczy się już procedura nadania rondu u zbiegu ulic Myśliwskiej i Legionów Polskich imienia Tadeusza Mazowieckiego. Maciej Gramatyka deklarował, że nie jest przeciwko ks. Kontnemu. Chodzi mu o to, by powrócić do tematu nazwania ronda w atmosferze nie wartościującej kto jest ważniejszym kandydatem ks. Paweł Kontny czy Tadeusz Mazowiecki.

Reklama

Wiceprzewodnicząca Barbara Konieczna (proprezydencki Klub Radnych Inicjatywa Tyska) poparła zdjęcie 16 lutego z porządku obrad projektu nazwania ronda im. ks. Kontnego. Tłumaczyła to chęcią wysłuchania głosu mieszkańców. Informowała m.in. że w okręgu żwakowskim toczy się debata i bardzo wielu jej uczestników chce, aby to rondo nosiło nazwę: „Myśliwskie”.

– Na placu św. Anny w Tychach nie mogła stanąć figura św. Anny – podsumowała dyskusję radna Węglarz. – Na rondzie Dworcowym nie mogło być nazwy NSZ (Narodowe Siły Zbrojne), bo za mocna, bo może przypominałaby o pewnej niezłomnej postawie. Ks. Paweł Kontny reprezentuje również poglądy niezłomnego człowieka, który stanął w obronie niewinnych, bezbronnych. Nasuwa mi się następujący wniosek: Tychy to dalej miasto lewicowe, tak jak w założeniu miało być.

Radna Urszula Paździorek–Pawlik (KRIT) zapewniała m.in. że nikt nie jest przeciw ks. Kontnemu, apelowała, aby nie stawiać radnych (którzy są za rozsądnym wyborem), w takiej sytuacji, sugerowała że Tadeusz Mazowiecki nie może być „przewodnią osobą” dla tego ronda.

– Najsmutniejsze jest to, że za chwilę, jeśli będziemy głosować, to zostaniemy ocenieni na podstawie tego czy szanujemy ks. Kontnego, czy nie – mówiła radna Paździorek-Pawlik. – Zapewniam, że ja naprawdę z głębokim szacunkiem odnoszę się do człowieka, który oddał życie za tak słuszną sprawę i będzie to głęboko krzywdzące jeśli w prasie z nazwiska i imienia zostanę wypunktowana, że np. uważam, iż należy ten temat przedyskutować.

Zarządzono głosowanie nad wycofaniem z porządku obrad punktu 18 w brzmieniu: „Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie nadania rondu położonemu na terenie miasta Tychy nazwy Rondo imienia Sługi Bożego księdza Pawła Kontnego”; 12 radnych było za zdjęciem tej sprawy z porządku obrad, 9 głosowało przeciw, jeden radny wstrzymał się od głosu.

Za wycofaniem głosowali:

Wojciech Czarnota,

Damian Fierla,

Lidia Gajdas,

Maciej Gramatyka,

Michał Kasperczyk,

Barbara Konieczna,

Mariusz Mazur,

Urszula Paździorek-Pawlik,

Marcin Rogala,

Sławomir Sobociński,

Józef Twardzik,

Krzysztof Woźniak

 

Przeciw wycofaniu byli:

Jakub Chełstowski,

Edyta Danielczyk,

Marek Gołosz,

Jarosław Hajduk,

Grzegorz Kołodziejczyk,

Andrzej Kściuczyk,

Paweł Porszke,

Dariusz Wencepel,

Ewa Węglarz

 

Od głosu wstrzymał się Tadeusz Furczyk

Radni nieobecni podczas głosowania: Kazimierz Chełmiński, Grzegorz Gwóźdź, Klaudiusz Slezak

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. I bardzo dobrze, nazwy rond powinny nawiązywać do rejonu miasta i jakiś charakterystycznych rzeczy obiektów zlokalizowanych obok. A nie jakieś głupoty sił zbrojnych czy osób, które ludziom nic nie mówią. Kolejna wrzutka bezmyślna opozycji, która ma na celu upartyjnić cale miasto… już wystarczy skwer kaczyńskich, który obecnie przedstawia poziom opozycji i polityki w tym kraju. Bo z całym szacunkiem Kaczyńscy nic dla Tychów nie zrobili, nawet nie wiem czy wogóle tu byli. Poza tym że są przeciwnikami ziemi Śląskiej i ich mieszkańców, których potrzebują tylko do wyborów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj