Różne oblicza gitary

0
European Guitar Quartet; fot. Grzegorz Giczel

W dniach 21-27 października festiwal Śląska Jesień Gitarowa już siedemnasty raz przyciągnął do Tychów muzyków, akademików, ale przede wszystkim miłośników muzyki gitarowej z całego świata, którzy przez tydzień poznawali kolejne oblicza tego – z pozoru tylko – klasycznego instrumentu. Festiwalowi towarzyszył Konkurs Gitarowy im. J.E Jurkowskiego.

Festiwal rozpoczął się 21 października prologiem w sali koncertowej NOSPR-u w Katowicach, gdzie wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia wystąpili znakomici gitarzyści Marcin Dylla i Łukasz Kuropaczewski. Obaj obecni byli na festiwalu przez cały tydzień. Dylla jako przewodniczący jury Konkursu Gitarowego im. J.E. Jurkowskiego, a Kuropaczewski jako muzyk zamykający imprezę swoim solowym popisem podczas koncertu finałowego.

Przez siedem festiwalowych dni w tyskiej Mediatece publiczność poznała różnorodne oblicza gitary. Miała okazję przenieść się w czasie podczas koncertu Cyprien N’tsai, Rolfa Lieslevanda (który mimo skaleczenia zagrał dla tyszan) i Anny Swobody wraz z Orkiestrą historyczną {oh!}, zasmakować klasyki serwowanej przez Cameratę Quartet z solistami w postaci Marko Topchii i Wojciecha Rysieckiego, a także dać się porwać brawurowym wykonaniom Adama Palmy, Bireli Lagrene i Francesco Buzurro. Ci ostatni artyści pokazali, że można zacząć od Bacha Zbigniewa Wodeckiego, przejść gitarowo przez Beatlesów i dotrzeć do Chopina.

Widownia oklaskiwała też żywiołowych Brasil Guitar Duo, którzy wystąpili aż dwa razy – podczas koncertu inauguracyjnego z Markiem Pasiecznym i orkiestrą Aukso oraz we wspaniałym koncercie z Clarice Assad, utrzymanym w klimatach wokalno-instrumentalnej mieszanki klasyki, world music i jazzu. Także European Guitar Quartet rozgrzał publiczność brawurowymi wykonaniami.

Sobota, 27 października przyniosła ostatni, rozstrzygający etap konkursu gitarowego. Wcześniejsze przesłuchania konkursowe obejmowały 21 uczestników, m.in. z Bośni i Hercegowiny, Serbii, Włoch, Portugalii, Tajwanu i oczywiście Polski. W samo południe, z orkiestrą Aukso zagrali Marco Piperno (Włochy), Milena Solcova (Czechy), Carlotta Dalia (Włochy), Andrzej Marcin Grygier (Polska), Marcin Kuźniar (Polska) i Chia-Wei Lin (Tajwan) wykonujący jeden spośród trzech proponowanych koncertów na gitarę i orkiestrę M. Castelnuovo-Tedesco, M.M. Ponce i J.Rodrigo.

Zwyciężył Chia-Wei Lin z Tajwanu. Drugie miejsce przypadło Andrzejowi Grygierowi, studentowi Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Trzecie miejsce zdobyła włoszka Carlotta Dalia.

Bogatą ofertę koncertową Śląskiej Jesieni Gitarowej uzupełnił szereg wydarzeń dodatkowych – miała miejsce konferencja „Gitara w Polsce. Wczoraj – dziś – jutro” oraz prezentacja strun D’Addario i spotkanie z lutnikiem Gabriele Lodi, wystawa instrumentów, akcesoriów i wydawnictw muzycznych w Hotelu Tychy, jak również lekcje mistrzowskie z jurorami i warsztaty wokalne z Clarice Assad.

W tym roku festiwal uświetniły dwa prapremierowe wykonania koncertów gitarowych napisanych specjalnie na zamówienie festiwalu. Ich kompozytorami są artyści o międzynarodowej renomie: Clarice Assad oraz Marek Pasieczny.

Lista nagród przyznanych laureatom XVII Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego

I nagroda – Chia-Wei Lin (Tajwan)
– 5000 euro, ufundowana przez marszałka województwa śląskiego i prezydenta Tychów,
– gitara koncertowa ufundowana przez lutnika Gabriele Lodi,
– futerał o wartości 999 euro, ufundowany przez CCCases,
– recitale podczas festiwali gitarowych w latach 2019-2020 w Czechach, Słowacji, Polsce i na Węgrzech. Recitale ufundowane przez: Akademię Muzyczną w Katowicach, Instytucję Promocji i Upowszechniania Kultury Silesia w Katowicach.

II nagroda – Andrzej Grygier (Polska)
– 2500 euro ufundowana przez prezydenta Tychów,
– stypendium na udział w festiwalu i konkursie w Budapeszcie w 2020,
– gitara Martinez ufundowana przez Interton Classic – najlepszy Polak w konkursie
– gitara romantyczna ufundowana przez firmę Quena Świat Instrumentów oraz La Mancha Guitars – najlepszy uczestnik II etapu,
– koncert w charakterze solisty ze Śląską Orkiestrą Kameralną w Filharmonii Śląskiej
w Katowicach
– zaproszenie na cykl koncertów ufundowane przez Śląskie Stowarzyszenie Miłośników Gitary Klasycznej „Silesiana”
– zaproszenie na koncert ufundowany przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Kultury „Silesia”.

III nagroda – Carlotta Dalia (Włochy)
– 1000 euro, ufundowana przez prezydenta Tychów, koncert w charakterze solisty z Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna Archetti – Marcin Kuźniar, zaproszenie na koncert ufundowany przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Kultury „Silesia”.

Szczególne wyróżnienie przyznało jury dziecięce złożone z uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach za najlepiej wykonany koncert w finale konkursu – otrzymał je Chia-Wei Lin.

(JJ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here