Rozpoczął się odpust u św. Walentego

0
Fot. Lech Gawin

Uroczystą mszą świętą zwaną Pasterką Strażacką, zainaugurowano po północy 11 lutego odpust ku czci św. Walentego, patrona Bierunia.

Na liturgię do sanktuarium mieszczącego się w drewnianym kościółku św. Walentego przybyły poczty sztandarowe wraz ze strażakami, samorządowcy bieruńscy z burmistrzem Krystianem Grzesicą i powiatowi ze starostą Bernardem Bednorzem. Wypełniony wiernymi kościółek, bo przyszli tu również mieszkańcy miasta i pielgrzymi, tradycyjnie rozbrzmiewał śpiewaną tylko w Bieruniu starą pieśnią „O tym świętym Walencinie”. Mszę św. koncelebrował ks. Damian Bednarski.

W tym roku uroczystości odpustowe odbywają się nietypowo – 11 i 13 lutego, bowiem w dniu 14 lutego przypada Środa Popielcowa. Z tej racji nastąpiła zmiana terminu święta. Msze święte odprawiane są w drewnianym kościółku Walencinku i w kościele pw. św. Bartłomieja, również z udziałem abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego. Będą występy na rynku. Nie zabraknie barwnych straganów.

W niedzielę 11 lutego w kościółku św. Walentego msze św. odprawiane będą w następującym porządku: 24.00 – za strażaków, 7.00 – za kapłanów i grupy parafialne; 8.30 –za parafie dekanatu Tychy, 10.00 – w intencji parafii Imielin, Chełm Śląski, Goławiec, 13.00 – za parafie Hołdunów, Górki, Urbanowice, 14.30 – za parafie Lędziny (św. Klemensa, św. Anny i MB Różańcowej) i Krasowy, 16.00 – o rozeznanie powołania przez młodzież oraz w intencji przygotowujących się do sakramentu małżeństwa, 17.00 – w intencji mieszkańców Zakościółka i pracowników oraz dobrodziejów parafii.
11 lutego o godz. 11.30 w kościele pw. św. Bartłomieja odbędzie się suma odpustowa w intencji parafii dekanatu Bieruń.

11 lutego o godz. 14.00 na bieruńskim rynku rozpocznie się koncert pt. „Śpiewem chwalmy św. Walentego”. Wystąpią chóry: Pro Arte, Polonia, Harmonia, The Feel Harmonic i Bieruńskie Giganty. Natomiast o godz. 18.00 w Domu Kultury Gama wystąpi Bojszowska Orkiestra Ponticello (impreza biletowana).

We wtorek 13 lutego w kościółku św. Walentego ponownie odprawiane będą msze św., nabożeństwa i udzielane będą błogosławieństwa: godz. 10.00 – w intencji chorych i seniorów z udzieleniem sakramentu namaszczenia, 14.00 – błogosławieństwo dla matek oczekujących potomstwa, 14.30 – błogosławieństwo dla dzieci, 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwy ku czci św. Walentego, 16.00 – msz św. za chorych i niepełnosprawnych z powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

13 lutego o godz. 17.00 w kościele pw. św. Bartłomieja odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca w intencji mieszkańców Bierunia. Odbędzie się też poświęcenie dzwonu, procesja wokół kościoła, złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Walentego oraz nabożeństwo w Walencinku.

Lech Gawin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here