Rozpoczęła się budowa pomnika Niepodległości w Tychach

3
Plac budowy pomnika Niepodległości, 9.10.2018 r.; fot. ZB

Rozpoczęła się budowa pomnika Niepodległości w Tychach. Przy Urzędzie Miasta Tychy stanie pomnik Niepodległości. W ten sposób miasto chce uczcić przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Prace budowlane już się rozpoczęły. Inicjatorem budowy pomnika jest radny Jakub Chełstowski. Uroczyste odsłonięcie monumentu ma nastąpić 11 listopada br., czyli w Święto Niepodległości.

W związku z przypadającą 11 listopada 2018 r. setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości radny Jakub Chełstowski jeszcze 23 listopada 2017 r. skierował do Wydziału Obsługi Rady Miasta Tychy pismo w sprawie przygotowania i budowy w Tychach pomnika lub kolumny oraz zorganizowania uroczystości związanych z tą rocznicą. Propozycja ta została przyjęta przez Radę Miasta Tychy, która 22 lutego 2018 r. podjęła stosowną uchwałę, przeznaczając na te przedsięwzięcia pieniądze z budżetu gminy.

Zadanie zaprojektowania pomnika powierzono prof. dr. hab. Romanowi Kurzawskiemu. Umowę podpisano 7 marca 2018 r. Zleceniobiorca zobowiązał się do zaprezentowania trzech różnych koncepcji pomnika z podaniem kosztów realizacji. Wywiązał się ze swoich zobowiązań. Przedstawił trzy modele pomników w skali 1:50. Miasto wypłaciło mu, zgodnie z umową, 10 tys. zł brutto. Powołany przez prezydenta Tychów (zarządzeniem z 30 stycznia 2018 r.) Komitet Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej wybrał wariant przedstawiający literę „V”, której ramiona przechodzą w skrzydła (dwa pozostałe modele pomników przedstawiały skrzydła husarskie tworzące literę „V” i dwa pojedyncze skrzydła będące swego rodzaju kolumnami).

Prof. Kurzawski przedstawił również koszty budowy pomnika. Jak się okazuje wydatki nie zależały od realizacji wybranego modelu, ale od tego z czego będzie wykonany. Gdyby pomnik wykonano z blachy nierdzewnej koszt jego budowy nie powinien przekroczyć 150 tys. zł brutto. W przypadku blachy miedzianej koszt ten miał wzrosnąć do 180 tys. zł brutto. Natomiast gdyby zastosowano lany beton budowa pomnika kosztowałaby 120 tys. zł brutto, ale w przypadku zastosowania kamienia naturalnego HI-MACS należało liczyć się z wydatkiem rzędu 190 tys. zł.

Jak poinformowała nas Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, umowa o wartości 199 260,00 zł brutto na budowę pomnika Niepodległości zawarta została w trybie postępowania przetargowego (pomiędzy 6000 euro a 30 000 euro) 27 września 2018 r. ze spółką „Elektro-ster” z Raciborza. Plac budowy, czyli działkę nr 1467/32 pomiędzy szkołą muzyczną a Urzędem Miasta Tychy, przekazano 27 września 2018 r. Prace powinny zakończyć się do 31 października 2018 r.

Pomnik, jak słyszymy, wykonany zostanie z tworzywa LG HI-MACS, płyta będzie mineralno-akrylowa, podstawa pomnika będzie zrobiona z betonu architektonicznego, dojście do monumentu wybrukowane zostanie kostką granitową.

Gabaryty pomnika: wysokość – ok. 6 m, szerokość skrzydeł u góry – ponad 4,8 m, planowana szerokość przy podstawie – 1,2 m, płyta na której stanie pomnik to trójkąt o bokach 9 m.

(icz)

3 KOMENTARZE

  1. Mieli do wyboru 4 rodzaje materiału, oczywiście wybrali najdroższy. Psu na budę ten pomnik, nie można tych pieniędzy spożytkować w jakiś bardziej praktyczny sposób?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here