Rozwój odnawialnych źródeł energii. Korzyści z OZE w MŚP

0
fot. Lolame z Pixabay
Reklama

Na zlecenie Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej Ministerstwa Energii wykonana została pisemna analiza pt. „Rozwój odnawialnych źródeł energii w sektorze Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, w tym możliwość zastosowania rozwiązań prosumenckich. Stan obecny i perspektywy rozwoju”.

W tej wciąż aktualnej analizie (z listopada 2018 r.) opublikowanej w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej (gov.pl) autorzy: Krzysztof Dziaduszyński, Michał Tarka, Marcin Trupkiewicz, Kamil Szydłowski przedstawiają m.in. korzyści z wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP).

Efektem powszechnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest, jak czytamy, podniesienie efektywności energetycznej – a to powoduje, że również przedsiębiorstwa sektora MŚP stają się mniej energochłonne. Własne instalacje dostarczające prąd skracają drogę od źródła do zasilanego urządzenia, eliminują tym samym straty energii spowodowane koniecznością jej przesyłania na duże odległości (a straty tego typu sięgają nawet 30 proc.).

Inną kwestią jest ochrona środowiska. Oczywiste jest, że im więcej podmiotów zamiast z węgla korzystać będzie z OZE, tym lepiej dla środowiska, bo zmniejszać się będzie emisja dwutlenku węgla, który jest głównym składnikiem szkodliwych dla Ziemi gazów cieplarnianych.

Powszechne wykorzystanie OZE w MŚP to również, jak zauważają autorzy analizy, łagodzenie szczególnie letnich szczytów zapotrzebowania na energię elektryczną w całym systemie elektroenergetycznym.

Reklama

W końcu rozwój OZE wpływa na polepszenie konkurencyjność MŚP i rynek pracy zarówno w skali kraju, jak i w wymiarze lokalnym. Warto wiedzieć, że przedsiębiorstwa sektora MŚP tworzą ok. 50 proc. wartości PKB. Każda oszczędność, a szczególnie na cenie energii, wpływa na wartość produktu, a więc na zbyt, a tym samym na zwiększenie zatrudnienia.  Autorzy „Rozwoju odnawialnych źródeł energii w sektorze Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, w tym możliwość zastosowania rozwiązań prosumenckich. Stan obecny i perspektywy rozwoju” podają, że jedna mikroinstalacja o mocy 50 kW generująca rocznie ok. 45-50 MWh energii o wartości 25-35 tys. zł, to dla przedsiębiorcy koszt jednego miejsca pracy.

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj