Rusza 74. Tour de Pologne – Nowe Info jednym z regionalnych patronów wyścigu

0
Fot. TdP

74. Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się już w najbliższą sobotę 29 lipca na Rynku Głównym w Krakowie. W ciągu siedmiu dni kolarze pokonają 1132 kilometry. Decydująca walka o zwycięstwo rozegra się 4 sierpnia podczas ostatniego, królewskiego etapu w Bukowinie Tatrzańskiej. Z kolei we wtorek 1 sierpnia odbędzie się najdłuższy etap z Zawiercia do Zabrza. Tego dnia kolarze przejadą przez miejscowości naszego regionu: Chełm Śląski, Lędziny, Bieruń, Bojszowy, Tychy, Kobiór, Gostyń, Orzesze i Suszec. Jednym z lokalnych patronów medialnych tej prestiżowej imprezy sportowej jest Nowe Info.

– Zrobiliśmy wszystko, żeby tegoroczny Tour de Pologne był dynamiczny i ciekawy. Chodzi o to, by kolarze przyjechali tu rywalizować i walczyć, a nie tylko przejechać trasę – zapewnia Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne .

Już w piątek 28 lipca na krakowskim rynku odbędzie się oficjalna prezentacja drużyn 74. Tour de Pologne, a dzień później kolarze wystartują stąd na trasę pierwszego etapu. – To klasyczny etap o długości 130 km ze startem i metą w Krakowie. W tym roku przygotowaliśmy krótsze trasy, bo na nich kolarze ścigają się od samego startu. Na długich etapach jest ucieczka, potem długo niewiele się dzieje, peleton dogania ucieczkę, a na końcu o zwycięstwo walczą sprinterzy. Tu od początku będzie bardzo dynamicznie – mówi Czesław Lang.

Dzień później kolarze pokonają 142 kilometry z Tarnowskich Gór do Katowic i zafiniszują przy Spodku. Będzie to jedyny typowo sprinterski etap. Trzeciego dnia Tour de Pologne wjedzie w góry. Po starcie z Jaworzna kolarze będą walczyć na czterech górskich premiach pierwszej kategorii – Zameczek i Salmopol. Czwarty etap z Zawiercia do Zabrza będzie jedynym, podczas którego kolarze pokonają ponad 200 kilometrów. – Tour de Pologne to nie tylko zmagania kolarskie, ale także promocja Polski. Podczas tego etapu chcemy przejechać przez cały region i pokazać wiele ciekawych miejsc. A sam finisz w Zabrzu zapowiada się pasjonująco – dodaje Czesław Lang.

Piąty etap wystartuje sprzed siedziby firmy Olimp Laboratories w Nagawczynie, a peleton będzie finiszował w Rzeszowie. Dzień później na trasę powrócą wysokie góry, a kolarze pokonają 199 kilometrów z Kopalni Soli Wieliczka do Zakopanego. O końcowej klasyfikacji zdecyduje ostatni, królewski etap Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska. Tu kolarze będą mieli do pokonania dwie rundy po 66 kilometrów i powalczą na sześciu górskich premiach pierwszej kategorii. – Ta trasa zachęca do walki od początku do końca. Nie ma tak, że przejedziemy cztery płaskie etapy, a na dwóch w górach powalczymy o zwycięstwo. Tu trzeba być uważnym od samego początku w Krakowie, po metę w Bukowinie – zapewnia Czesław Lang.

Fot. TdP

Na starcie 74. Tour de Pologne pojawią się w sumie 22 drużyny. Osiemnaście najlepszych zawodowych ekip świata należących do grona UCI World Teams oraz cztery drużyny z dzikimi kartami. Wśród nich znajdzie się reprezentacja Polski oraz CCC Sprandi Polkowice. W wyścigu potwierdził udział m.in. Rafał Majka, Peter Sagan i Vincenzo Nibali. W tym roku każdy zespół będzie się składał z siedmiu kolarzy, a nie jak to było w latach ubiegłych z ośmiu. Dzięki temu w peletonie ma być bezpieczniej, a sam wyścig stanie się bardziej emocjonujący. Kolarze będą walczyli w czterech klasyfikacjach – Klasyfikacja Generalna Carrefour, Najlepszy Góral Tauron, Najlepszy Sprinter Hyundai, a także Najaktywniejszy Zawodnik Lotto oraz jednej klasyfikacji – premii Najlepszy Polak Lotos.

Zmaganiom najlepszych zawodowych kolarzy świata będą towarzyszyły imprezy dla kolarzy amatorów, a także dzieci i młodzieży. 4 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się ósmy Tour de Pologne Amatorów. Już po raz dziesiąty wystartuje Nutella Mini Tour de Pologne, czyli wyścigi dla najmłodszych. Podczas sześciu etapów Tour de Pologne (w Krakowie, Katowicach, Szczyrku, Zabrzu, Rzeszowie i Zakopanem) będą oni mogli posmakować rywalizacji na fragmencie trasy zawodowego wyścigu. Nieco starsi będą rywalizować w Nutella Mini Tour de Pologne Puchar Młodzików. Zwycięzców tych zawodów poznamy 3 sierpnia w Zakopanem.

Tour de Pologne przejedzie przez nasze miejscowości:

We wtorek 1 sierpnia odbędzie się najdłuższy etap Tour de Pologne. Trasa z Zawiercia do Zabrza wyniesie 238 km.

Kolarze wjadą do Chełmu Śląskiego drogą nr 780. Dojadą do Kopciowic, a następnie drogą wojewódzką nr 934 do centrum Chełmu Śląskiego.

Stamtąd ul. Odrodzenia wjadą na teren gminy Lędziny – do Goławca. Następnie peleton ul. Goławiecką dojedzie do Lędzin Górek.

Dalej ulicami: Szenwalda, Jagiellońską i ul. Lędzińską kolarze wjadą do Bierunia. Przejadą ul. Lędzińską, wzdłuż bramy towarowej Fiata, na ul. Oświęcimską, aby nią dotrzeć do rynku. Potem peleton przejedzie ulicami: Krakowską, Chemików i Wita.

Z ul. Wita kolarze skierują się ul. Złoty Łan do Bojszów Świerczyńca.

Następnie ul. Bieruńską dotrą do Tychów. Przez Cielmice przejadą ul. Bieruńską i Jedności. W samych Tychach trasa wiodła będzie ulicami: Targiela, Szojdy, Strzelecką, Sikorskiego (jezdnia północna) i al. Bielską (jezdnia zachodnia) do Kobióra.

Na rondzie w Kobiórze kolarze skręcą w ul. Centralną (droga wojewódzka nr 928), w kierunku na Gostyń. W Gostyni pojadą ulicami: Pszczyńską (DW 928), Miarową i Gostyńską do Orzesza Zgonia.

W Zgoniu trasa wiodła będzie ul. Grunwaldzką i Pisarka do Orzesza Królówki, a stamtąd ul. Czarneckiego i ul. Królówka do gminy Suszec.

Do Suszca kolarze wjadą ul. Dolną. Potem ulicami: Szkolną, św. Jana i Pszczyńską (DW nr 935) dotrą do Suszca Rudziczki, a następnie do Żor.

PATRONI REGIONALNI 74. TOUR DE POLOGNE:

Dodaj komentarz