Ruszyła lawina wniosków w programie „Rodzina 500+”

0
fot. ZB

Wczoraj (1 lipca) ruszył nabór wniosków składanych drogą elektroniczną o wypłatę świadczenia „500+” na wszystkie dzieci (również na jedynaków). Ubieganie się o to świadczenie drogą tradycyjną (na papierze) rozpocznie się za miesiąc, czyli 1 sierpnia. W samych Tychach program „500+” może objąć teraz nawet 23 tys. dzieci (o 14 tys. więcej niż do tej pory).

Program „Rodzina 500+” ruszył 1 kwietnia 2016 r. Dzisiaj oceniany jest jako wielki sukces rządu Prawa i Sprawiedliwości. Do tej pory rodziny mogły ubiegać się o świadczenie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dzieci. Teraz programem tym objęte zostały wszystkie dzieci bez wyjątku.

Od wczoraj (1 lipca) wnioski o wypłatę świadczeń, nie tylko w ramach programu „500+” ale i „Dobry start”, można składać online, czyli drogą elektroniczną. Wnioski na papierze będą przyjmowane od 1 sierpnia.

Jak informuje nas Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, programem „Rodzina 500+” może zostać teraz objętych w Tychach 23 tysiące dzieci – czyli o 14 tys. więcej niż do tej pory, kiedy „500+” było przyznawane na drugie i kolejne dziecko.

– Każdy, kto chce złożyć wniosek online, może to zrobić za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS – informuje rzecznik Ewa Grudniok. – Od 1 sierpnia drogą tradycyjną można to zrobić także w Dziale Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach przy ulicy Barona 30.

– Do obsługi programu „500+” zatrudniliśmy dodatkowe cztery osoby – mówi Marianna Feith, dyrektor MOPS w Tychach. – W sumie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej zajmuje się tym programem 18 osób. Pomimo uproszczonego trybu przyznawania świadczenia obowiązują nas procedury weryfikacji danych zawartych we wniosku (poza dochodem) w bazie PESEL oraz w zakresie uprawnień do świadczeń zdrowotnych. Proszę pamiętać, że od 1 lipca można również składać elektronicznie wnioski do programu „Dobry start”, które powinny zostać wypłacone w ciągu 3 miesięcy od złożenia. W ubiegłym roku do programu „Dobry start” złożono 10 131 wniosków.

Urząd Miasta Tychy informuje, że w przypadku złożenia wniosku dotyczącego programu „Rodzina 500+” w okresie od lipca do końca września, świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za lipiec i sierpień. Świadczenie zostanie przyznane do 31 maja 2021 roku.

– Do tej pory uprawnionych do skorzystania ze świadczenia  było w Tychach 9979 dzieci – informuje Ewa Grudniok. – Według szacunków MOPS ta liczba wzrośnie o wnioski dotyczące 14 tys. dzieci. To w oczywisty sposób wpłynie na liczbę złożonych wniosków, zwiększy się ona z 8 tys. do ponad 16 tys.

Na realizację programu „Rodzina 500+” miasto Tychy otrzymało w tym roku, jak słyszymy, dotację celową w wysokości 53 796 071 złotych. Dodatkowo, decyzją prezydenta Tychów, Dział Świadczeń Rodzinnych MOPS otrzymał pięć nowych pomieszczeń przy ul. Barona, które przystosowano do utworzenia czterech nowych miejsc pracy. Między innymi na adaptację pomieszczeń i kupno sprzętu komputerowego i biurowego z budżetu gminy przeznaczono 340 tys. zł.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here