Ruszyły kompleksowe badania na obecność koronawirusa wśród pracowników KWK Ziemowit

0
Badania przy KWK Ziemowit, fot. 13ŚBOT

Dzisiaj (3 czerwca) przed KWK Ziemowit w Lędzinach w specjalnie zorganizowanym mobilnym punkcie Test&Go rozpoczęły się kompleksowe badania pracowników tej kopalni. Testy mają wykryć obecność wirusa SARS-CoV-2. Wymazy pobierają żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak informuje nas Monika Ligejka, rzecznik prasowy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w uruchomionym dzisiaj przy KWK Ziemowit (a mówiąc ściślej przy Ruchu Ziemowit) punkcie badań, w ciągu 4 dni testom na obecność koronawirusa poddani zostaną wszyscy pracownicy kopalni Ziemowit i zatrudnieni w niej pracownicy firm zewnętrznych.

W sumie, jak słyszymy, badania na obecność patogenu obejmą ponad 4 tys. osób i, według planu, mają zakończyć się w sobotę (6 czerwca).

– Każdy z pracowników jest informowany przez kopalnię w jakim terminie ma się zgłosić na badanie – mówi Monika Ligejka. – Górnicy otrzymują także informator z opisem, jak mają przygotować się do badania. Najważniejsze, by na godzinę przed pobraniem wymazu powstrzymali się od jedzenia i picia, nie można też palić tytoniu, ani żuć gumy. Bezpośrednio przed badaniem nie należy także myć zębów czy płukać jamy ustnej.

Pułkownik Tomasz Białas, dowódca 13 ŚBOT, informuje, że żołnierze w mobilnych punktach pobierają dziennie ponad tysiąc wymazów.

– Wiemy jak ważne jest nie tylko dla kopalń, ale i samych górników szybkie wykonanie testów, a właśnie punkty TEST&GO dają taką możliwość – mówi płk Białas. -Dlatego też bardzo aktywnie w tym zakresie staramy się wspierać województwo.

To kolejna kopalnia, przy której śląscy żołnierze Obrony Terytorialnej organizują punkt Test&Go.  Terytorialsi działają także w tak zwanych wymazobusach, czyli specjalnych ambulansach, które przyjeżdżają do domów rodzin objętych kwarantanną i tam pobierają próbki do badań. W sumie do tej pory pobrali już blisko 13 tysięcy wymazów.

Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej od marca wspierają województwo śląskie w walce z koronawirusem.  KWK Ziemowit to kolejna kopalnia, przy której śląscy żołnierze Obrony Terytorialnej organizują punkt Test&Go. Poza pobieraniem wymazów wspierają, jak słyszymy, między innymi miejskie ośrodki pomocy społecznej, dostarczając żywność potrzebującym, działają na rzecz kombatantów, zajmują się transportem środków ochronnych dla personelu medycznego.

– Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności – informuje Monika Ligejka. –
W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

WZZ Sierpień 80 KWK Piast-Ziemowit podał 2 czerwca ustalenia dotyczące zorganizowania badań przesiewowych dla pracowników Ruchu Ziemowit (i zatrudnionych tu pracowników firm zewnętrznych): wymazy pobierane będą w godz. 10.00 – 20.00, listy pracowników skierowanych na te badania powinny być dostępne na oddziałach (dodatkowo każdy z pracowników ma być poinformowany SMS-em), codziennie planuje się przebadać 1050 osób.

Do soboty zakończy się pierwsze pobieranie wymazów. Później przeprowadzony zostanie drugi test, któremu poddany zostanie każdy z pracowników. Dopiero dwa ujemne wyniki wykluczają obecność koronawirusa, dlatego osoba poddana badaniom do czasu uzyskania dwóch wyników negatywnych (ujemnych) nie może podjąć pracy. Możliwe są w tym czasie wszelkie prawnie dopuszczone rodzaje absencji np. można wziąć zaległy lub nowy urlop, skorzystać z postojowego wynikającego z badania.

1 czerwca Śląski Urząd Wojewódzki (prostując błędną informację Ministerstwa Zdrowia) poinformował, że w KWK Ziemowit stwierdzono do tej pory 9 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

(pp)

Błędna informacja rzecznika Ministerstwa Zdrowia nt. zakażonych w kopalni Ziemowit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here