Rząd luzuje obostrzenia

0
Od 1 lutego otwarte będą m.in. sklepy w galeriach handlowych; fot. Michal Jarmoluk/Pixabay
Reklama

Na dzisiejszej konferencji prasowej (28 stycznia) minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 1 lutego – w związku ze stabilizacją sytuacji pandemicznej w kraju – zniesione zostaną niektóre obostrzenia.

Jak poinformował minister Niedzielski, od 1 lutego otwarte będą sklepy w galeriach handlowych, ale oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Minister zdrowia oświadczył, że podczas grudniowego otwarcia galerii nie zauważono wzrostu zakażeń. – Nauczyliśmy się dbać o to, by trzymać dystans, być w maseczkach, obsługa zresztą zawsze zwraca na to uwagę – powiedział Adam Niedzielski.

Także od 1 lutego przestają obowiązywać w handlu godziny dla seniorów (poniedziałek – piątek, godz. 10.00-12.00). Minister Niedzielski przyznał, że z taką prośbą zwrócili się przedsiębiorcy. Apel ten został przyjęty tym bardziej, że szczepienia osób starszych powinny poprawić ich bezpieczeństwo.

Od 1 lutego w reżimie sanitarnym otwarte mogą być również galerie sztuki i muzea (ale nie kina, teatry, filharmonie czy opery).

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że decyzja o otwarciu placówek kulturalnych i handlowych jest oparta na badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, z których wynika, że miejsca te nie są głównymi punktami transmisji koronawirusa.

Reklama

Pozostałe obostrzenia, w tym te dotyczące gastronomii, hoteli, stoków narciarskich, branży fitness i edukacji obowiązują do 14 lutego.

(JJ), źródło: gov.pl, konferencja MZ

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here