Są pieniądze na 960 instalacji odnawialnych źródeł energii w Tychach

0
Kolektor słoneczny na dachu domu; fot. Stefano Ferrario z Pixabay

Dzisiaj (25 czerwca) Rada Miasta Tychy podjęła uchwałę zapewniającą finansowy wkład gminy w projekt pn. „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach”. Chodzi o montaż 960 instalacji odnawialnych źródeł energii.

Jak informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, cały projekt będzie kosztował ponad 23 mln zł, z czego 20,9 mln zł (prawie 90 proc.) pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, a pozostałe 10 proc. (ponad 2,3 mln zł) wyłoży ze swojej kasy miasto Tychy. W czwartek 25 czerwca Rada Miasta zapewniła gminny wkład w to przedsięwzięcie.

Odnawialne źródła energii określa się skrótem OZE, to alternatywa dla energetyki węglowej. Chodzi m.in. o kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły na biomasę, instalacje fotowoltaiczne. Instalacje tego typu to przyszłość energetyki. Już dzisiaj tzw. zielona energia z OZE musi stanowić określony procent całego bilansu energetycznego.

– Łącznie, w ramach programu: „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach”, zamontowanych zostanie 960 instalacji, w tym: 97 kolektorów słonecznych, 199 powietrznych pomp ciepła, 647 instalacji fotowoltaicznych i 17 kotłów na biomasę – informuje Ewa Grudniok. – Instalacje zostaną zamontowane w 684 lokalizacjach. Program zakłada, że można skorzystać z więcej niż jednego rozwiązania, np. instalacji fotowoltaicznej wraz z pompą ciepła. Informacje na temat programu można uzyskać w wydziale Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich oraz Wydziale Komunalnym Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tychy.

– Wniosek o dofinansowanie złożyliśmy w maju 2018 r., w lutym 2020 r. otrzymaliśmy informacje z Urzędu Marszałkowskiego o otrzymaniu 72 proc. dofinansowania, oznaczałoby to dopłatę z budżetu gminy prawie 6,5 miliona złotych, co w związku z pandemią koronawirusa i spadkiem dochodów gminy było dużym wyzwaniem – wyjaśnia Bożena Nowak, naczelnik wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich UM Tychy. – Wystąpiliśmy więc o zwiększenie dotacji, a kilka dni temu otrzymaliśmy informację, że będzie ona wynosiła 88,5 proc. Od razu rozpoczęliśmy działania, by jak najszybciej uruchomić program.

– Program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta – mówi  Aneta Moczkowska, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju. – Cieszę się, że wreszcie możemy rozpocząć jego realizację. Liczymy, że wpłynie to na poprawę jakości powietrza w Tychach oraz przyczyni się do zmniejszenia kosztów energii i ogrzewania.

– Może się okazać, że ktoś już zrezygnował z udziału w projekcie, albo w międzyczasie, korzystając z innych programów, już zamontował np. kolektory słoneczne czy instalację fotowoltaiczną – tłumaczy Anna Warzecha, naczelnik Wydziału Komunalny Ochrony Środowiska i Rolnictwa w UM Tychy. – W przypadku rezygnacji z udziału w projekcie części mieszkańców, możliwe będzie ogłoszenie drugiego naboru uzupełniającego.

Ewa Grudniok informuje, że urzędnicy w Tychach czekają teraz na podpisanie umowy o dofinansowanie z Urzędem Marszałkowskim. Jednocześnie trwają przygotowania do uruchomienia postępowania przetargowego na wybór operatora koordynującego wdrażanie projektu w imieniu gminy. Operator będzie m.in. weryfikował złożone w 2018 r. wnioski. Prace potrwają, jak słyszymy, 1,5 roku. Zgodnie z umową cały projekt powinien być zrealizowany do 31 grudnia 2021 r.

(pp)

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here