Samochodowe Mistrzostwa Tychów: zdecydowało 10 sekund

0
Fot. Automobilklub Ziemi Tyskiej
Reklama

Pierwsza runda Samochodowych Mistrzostw Tychów 2017 odbyła się w niedzielę 5 marca. Najlepsi na torze Fiata okazali się Florian Wójcik-Mirski z Marcinem Kalecińskim w subaru impreza. Oprócz zwycięzców tyskie zawody ukończyły jeszcze 72 załogi.

W słoneczną niedzielę, na obiekcie Fiat Chrysler Automobiles rywalizacja toczyła się nie tylko w klasyfikacji generalnej zawodów, lecz także w poszczególnych klasach. O tym, kto wygra decydowała suma czasów z trzech przejazdów 3,3-kilometrowej próby sportowej wytyczonej przez organizatorów na obiekcie w Bieruniu.

I tak zwycięstwo w kategorii cento, przeznaczonej dla zawodników w samochodach, które kiedyś opuszczały bramy tyskiej fabryki, padło łupem Krzysztofa Wadasa pilotowanego przez Krystiana Papkoja. Załoga fiata seicento o niemal 6 sekund pokonała Marka Mendelę i Roberta Krzyża. Tuż za wymienionym duetem uplasowali się Piotr Bugajski i Bartosz Krawiec.

W klasie 1 bezlitosna dla rywali okazała się załoga Łukasz Semik/Miłosz Górny w fiacie seicento. W trakcie trzech przejazdów próby sportowej zwycięzcy klasy wypracowali sobie ponad 12 sekund przewagi nad kolejnymi załogami. Drugie miejsce wywalczyli Paweł Oślak i Patrycja Wendzel w fiacie seicento, a na trzeciej pozycji zawody ukończyła załoga Leszek Gluza i Kamila Klaczańska (także seicento).

Reklama

Według podobnego scenariusza rozegrała się batalia o triumf w klasie 2. Tu najlepszymi czasami popisali się Grzegorz Ciombor i Joanna Jandura w hondzie civic. 12,81 sekundy za zwycięzcami klasy uplasowali się Daniel Dembinny z Damianem Włodarczykiem (honda civic). Trzecia załoga – Dawid Tomala i Tomasz Malczewski – do drugiego miejsca straciła 1,11 sekundy.

Wyjątkowo zaciętą walkę o zwycięstwo obserwowaliśmy w klasie 3, w której Łukasz Kępa i Krysia Bywalec (honda civic) ostatecznie musieli uznać wyższość Michała Grucy z Danielem Okrutniakiem w renault clio. Na mecie 1. rundy SMT 2017 te dwie załogi dzieliło zaledwie 1,49 sekundy. Podium klasy 3 uzupełnili Sebastian Puzoń z Aleksandrą Przybyłek w renault clio.

W rywalizacji najmocniejszych samochodów, czyli klasie 4 o zwycięstwie zdecydowała nie tylko szybka jazda lecz także unikanie błędów i kar. W tym najlepsi byli Florian Wójcik-Mirski, którego pilotował Marcin Kaleciński. Załoga w subaru impreza była o 2,34 sekundy szybsza od Artura Kobieli i Kamila Wala w audi RS3. Łukasz Kobiela i Tobiasz Spratek musieli się zadowolić najniższym stopniem podium. Załoga w mitsubishi lancerze otrzymała 10-sekundową karę za dotknięcie jednej z szykan, co kosztowało ich zwycięstwo w pierwszej tegorocznej rundzie tyskiego cyklu.

Pierwsza trójka klasy czwartej stanowiła jednocześnie podium klasyfikacji generalnej zawodów. Czwarte miejsce wywalczyli Michał Ferenczak i Bartosz Chotarski (subaru impreza), do których zaledwie 1,06 sekundy stracili Mirosław Macura z Grzegorzem Pikułą (mitsubishi lancer). Na 6. pozycji zawody ukończyli Michał Gruca i Daniel Okrutniak. Załoga renault clio była najwyżej sklasyfikowanym duetem w samochodzie z napędem na jedną oś. 7. miejsce należało do Łukasza Kępy z pilotką Krysią Bywalec. Podobnie jak Gruca i Okrutniak, także i ta załoga mogła się pochwalić pokonaniem kilku konkurentów w znacznie mocniejszych samochodach z napędem na 4 koła. Trzy ostatnie miejsca pierwszej dziesiątki zajęli kolejno: Kamil Hornik/Krzysztof Pietruszka (subaru impreza), Tomasz Mizera/Sławomir Wajsman (bmw e36 M3 compact) oraz Sebastian Puzoń i Aleksandra Przybyłek (renault clio).

5 marca na torze Fiata rywalizowali także goście, czyli zawodnicy dysponujący licencją rajdową. Ich czasy nie są wliczane do klasyfikacji generalnej zawodów. W klasie gość wystartował m.in. Szymon Cieślak, czyli rajdowy mistrz Śląska z 2012 r., który ostatecznie zajął drugie miejsce – 2 sekundy za Kamilem Rybką i Krzysztofem Grzesikiem (citroen saxo). Trzecie miejsce wywalczyli Adrian Franiszyn oraz Marcel Klaja (honda civic).

Kolejna runda Samochodowych Mistrzostw Tychów już za miesiąc – 9 kwietnia – także na torze Fiata.

Klasyfikacja generalna 1. rundy Samochodowych Mistrzostw Tychów 2017 (5 marca 2017):

1. Wójcik-Mirski/Kaleciński (Subaru Impreza) 7:39,31 s.
2. Kobiela/Wala (Audi RS3) + 2,34 s.
3. Kobiela/Spratek (Mitsubishi Lancer) + 6,86 s.
4. Ferenczak/Chotarski (Subaru Impreza) + 18,23 s.
5. Macura/Pikuła (Mitsubishi Lancer) + 19,29 s.
6. Gruca/Okrutniak (Renault Clio) + 19,74 s.
7. Kępa/Bywalec (Honda Civic) + 21,23 s.
8. Hornik/Pietruszka (Subaru Impreza) + 21,37 s.
9. Mizera/Wajsman (BMW e36 M3 Compact) + 26,05 s.
10. Puzoń/Przybyłek (Renault Clio) + 27,46 s.

Zawody ukończyły 73 załogi z 80, które wystartowały do rywalizacji.

Klasyfikacja klasy gość:

1. Rybka/Grzesik (Citroen Saxo) 8:02,55 s.
2. Cieślak/Suma (Honda Civic) + 1,58 s.
3. Franiszyn/Klaja (Honda Civic) + 13,10 s.

Klasyfikacja klasy cento:

1. Wadas/Papkoj (Fiat Seicento) 8:32,57 s.
2. Mendela/Krzyża (Fiat Seicento) + 5,47 s.
3. Bugajski/Krawiec (Fiat Seicento) + 6,34 s.

Klasyfikacja klasy RWD:

1. Mizera/Wajsman (BMW e36 M3 Compact) 8:05,36 s.
2. Kapusta/Gibek (BMW e36 328 ti) + 1,78 s.
3. Owczarz/Wojtuszek (Nissan 350Z) + 5,82 s.

Klasyfikacja klasy 1:

1. Semik/Górny (Fiat Seicento) 8:26,16 s.
2. Oślak/Wendzel (Fiat Seicento) + 12,86 s.
3. Gluza/Klaczańska (Honda Civic) + 15,86 s.

Klasyfikacja klasy 2:

1. Ciombor/Jandura (Honda Civic) 8:16,13 s.
2. Dembinny/Włodarczyk (Honda Civic) + 12,81 s.
3. Tomala/Malczewski (Honda CRX) + 13,92 s.

Klasyfikacja klasy 3:

1. Gruca/Okrutniak (Renault Clio) 7:59,05 s.
2. Kępa/Bywalec (Honda Civic) + 1,49 s.
3. Puzoń/Przybyłek (Renault Clio) + 7,72 s.

Klasyfikacja klasy 4:

1. Wójcik Mirski/Kaleciński (Subaru Impreza) 7:39,31 s.
2. Kobiela/Wala (Audi RS3) + 2,34 s.
3. Kobiela/Spratek (Mitsubishi Lancer) + 6,86 s.

Podobnie jak w poprzednich sezonach, także i w tym roku Samochodowe Mistrzostwa Tychów mogą się odbyć dzięki wsparciu sponsorów i partnerów Automobilklubu Ziemi Tyskiej: Fiat Chrysler Automobiles Polska, Silesia Oil – AVIA, Inter Cars, dystrybutor żywic poliestrowych www.zywica.eu, Miasto Tychy, Info Graf, Time4, Super-Nowa.pl oraz serwis Rajdy24.pl.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here